Minister bifalder computere i børnehaver

Familie- og forbrugerminister Lars Barfoed opfordrer børnehaver til at anskaffe computere. Undersøgelser tyder på, at computere hjælper på børnenes sprogudvikling og kreativitet.

Det er en god idé for børnehaverne at købe computere til børnene, men kommunerne og de enkelte daginstitutioner må selv finde pengene til det.

Det siger familie- og forbrugerminister Lars Barfoed (K) til Ritzau om konklusionerne fra feltundersøgelser af børns brug af computere.

Bag felt-undersøgelserne står lektor ved Kolding Pædagogseminarium, Jette Nygaard, og pædagog Per Kallehauge.

- Det tyder på, at computere rent faktisk kan bidrage til børnenes kreativitet og deres sprogudvikling og sociale egenskaber. Det har tilsyneladende mange gode effekter, at man bruger computere i børnehaverne, og det synes jeg bestemt, at man skulle notere sig i kommunerne og pædagogkredse, siger familie- og forbrugerministeren til Ritzau.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere