Nye USB-antenner kan true DR's licenspolitik

Prisbillige digitale USB-antenner til computeren kan blive en bombe under licenssystemet. DR opkræver nemlig ikke licens for pc-fjernsyn, selv om man med de nye antenner kan nå hele det digitale sendenet, der går i luften om få måneder.

Billige tv-kort, der kan sættes i computerens USB-port, er for alvor på vej til Danmark.

Slår de igennem, kan de blive en trussel mod DR’s licens-indtjening, fordi de giver gratis adgang til det digitale sendenet, som man ellers skal betale licens for, hvis man har et fjernsyn.

Licenskontoret bestormes allerede

- Licenskontoret bestormes allerede af folk, som vil have oplyst, hvordan de kan slippe for licensen med de apparater, som de allerede har i huset, siger Jakob Blomgren Knudsen som er konsulent ved DR.

DR erkender, at antallet af licensframeldinger vil stige, jo nemmere de tekniske muligheder bliver for at se tv på computeren.

Op mod 10.000 danskere har allerede droppet det gamle tv-apparat og ser i stedet nyheder og Krøniken på computerskærmen.

Årlig licens: nul kroner
Fidusen er, at tv-kortene reducerer den årlige tv-licens til nul kroner, fordi DR endnu ikke opkræver licens for at se Deadline, Sporten eller Genbrugsguld på computer-skærmen.

Hidtil har licensfri tv-kigning været baseret på analoge tv-kort eller streaming på nettet, hvilket har gjort det muligt for tv-stationerne selv at styre, hvor meget de vil gøre tilgængeligt på nettet.

Men de nye produkter i handelen til USB-porten giver nu adgang til det digitale sendenet i god kvalitet og med mange programmer. Sendenettet går i luften den 1. april 2006.

Desuden er installation så nem, at antallet af licens-droppere ventes at stige yderligere, vurderer Henrik Søndergaard, medieforsker ved Københavns Universitet.

Han frygter en udhulning af DR-programmernes kvalitet.

- Programkvaliteten kan tage skade. På sigt sker der en yderligere udhulning af licensgrundlaget, siger Henrik Søndergaard.

Licensfri markedsføring

Et andet problem er, at producenterne af de nye produkter kan markedsføre sig på den gratis licens, siger medieforskeren.

SEC er et af de firmaer, som sælger tv-kort til det digitale sendenet i Danmark.

Her er man ikke i tvivl om, at der er et stort marked i de licenstrætte danskere.

- Jeg regner med, at vi kan sælge lige så mange tv-kort som vi kan få til landet, siger produktchef Jeppe Hansen.

Medielicens vil hjælpe

De fleste danskere er faktisk parate til at hive pungen op af lommen, hvis pc-tv kommer til at koste penge.

En ny meningsmåling som Epinion har foretaget viser, at 63 procent af befolkningen støtter ideen om en medielicens, mens hver tredje dansker er imod.

Medieforsker Henrik Søndergaard gætter på, at en eventuel ændring af licensen allerede kan blive aktuel i 2006.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S