Højesteret tvinger TDC til at lukke pirat-adgang

Højesteret har fredag afgjort, at TDC og andre internetudbydere fremover kan tvinges til at lukke for forbindelser, der benyttes til at sprede piratkopier. Det kan få konsekvenser for virksomheder og institutioner.

Teleselskabet TDC og andre udbydere kan fremover tvinges til at lukket for internetforbindelser, hvis de benyttes til at sprede piratkopier.

Det er konsekvensen af en dom, der fredag blev afsagt ved Højesteret.

Dommen gik imod TDC, der havde anket en afgørelse fra Østre Landsret om to FTP-servere med piratkopier, som AntiPiratGruppen har forlangt at få lukket for adgangen til.

Dommen kan få konsekvenser for virksomheder og institutioner, når TDC eller andre selskaber fremover kan tvinges til at lukke for internetforbindelser.

- Afgørelsen kan få vidtrækkende konsekvenser for den ellers lovlige internettrafik hos eksempelvis en virksomhed, hvis en ansat har benyttet forbindelsen til deling af piratkopier, siger onlinedirektør Per Rasmussen, TDC Privat.

Han understreger, at TDC på ingen måde sympatiserer med personer, der krænker andres ophavsrettigheder, men at man finder det problematisk, at TDC fremover kan blive tvunget til at lukke for forbindelser.

Det vil typisk ramme hele virksomheden, hvis en ansat fra sit arbejde har medvirket til ulovlig fildeling.

Ifølge TDC skal AntiPiratGruppen og andre stadig en tur i fogedretten, for at få TDC til at lukke for en forbindelse.

TDC har tidligere argumenteret for, at fremgangsmåden med at lukke forbindelser reelt ikke bringer eksempelvis AntiPiratGruppen tættere på piratkopisterne.

TDC mener, at piratkopisterne eksempelvis uden de store problemer vil kunne oprettet en ny forbindelse via en anden udbyder og fortsætte de ulovlige aktiviteter her.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S