Højesteret tvinger TDC til at lukke pirat-adgang

Højesteret har fredag afgjort, at TDC og andre internetudbydere fremover kan tvinges til at lukke for forbindelser, der benyttes til at sprede piratkopier. Det kan få konsekvenser for virksomheder og institutioner.

Teleselskabet TDC og andre udbydere kan fremover tvinges til at lukket for internetforbindelser, hvis de benyttes til at sprede piratkopier.

Det er konsekvensen af en dom, der fredag blev afsagt ved Højesteret.

Dommen gik imod TDC, der havde anket en afgørelse fra Østre Landsret om to FTP-servere med piratkopier, som AntiPiratGruppen har forlangt at få lukket for adgangen til.

Dommen kan få konsekvenser for virksomheder og institutioner, når TDC eller andre selskaber fremover kan tvinges til at lukke for internetforbindelser.

- Afgørelsen kan få vidtrækkende konsekvenser for den ellers lovlige internettrafik hos eksempelvis en virksomhed, hvis en ansat har benyttet forbindelsen til deling af piratkopier, siger onlinedirektør Per Rasmussen, TDC Privat.

Han understreger, at TDC på ingen måde sympatiserer med personer, der krænker andres ophavsrettigheder, men at man finder det problematisk, at TDC fremover kan blive tvunget til at lukke for forbindelser.

Det vil typisk ramme hele virksomheden, hvis en ansat fra sit arbejde har medvirket til ulovlig fildeling.

Ifølge TDC skal AntiPiratGruppen og andre stadig en tur i fogedretten, for at få TDC til at lukke for en forbindelse.

TDC har tidligere argumenteret for, at fremgangsmåden med at lukke forbindelser reelt ikke bringer eksempelvis AntiPiratGruppen tættere på piratkopisterne.

TDC mener, at piratkopisterne eksempelvis uden de store problemer vil kunne oprettet en ny forbindelse via en anden udbyder og fortsætte de ulovlige aktiviteter her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere