Syddansk Universitet podcaster forelæsninger

Tema: Syddansk Universitet tilbyder nu en ny form for e-læring til studerende. Podcasts med forelæsninger skal være et supplement til undervisningen på universitetet.

Syddansk Universitet (SDU) tænker nye tanker, når det handler om elektronisk fjernundervisning.

De studerende kan nu nemlig hente den nye single med Junker, et album med Anna David og så lige en podcast fra forelæsningen på erhvervsøkonomi i fredags ind på deres mp3-afspiller.

Universitetet tilbyder som det første i Danmark podcasts af forelæsninger.

Ideen er ikke at give de studerende en undskyldning for at skulke.

Et supplement

Initiativet er ment som et supplement til undervisningen, så man kan følge med, selv om man har været fraværende, eller hvis man vil have repeteret sidste uges pensum, fortæller Bjarne Nielsen, som leder podcastprojektet på SDU.

Podcasten er et godt supplement til undervisningen, fortæller HA-studerende Robert Kisic på gangen efter fredagens tre timer lange forelæsning på erhvervsøkonomi i Odense.

- Jeg kan sagtens forestille mig, at man bliver bedre til at finde løsninger på problemer, fordi muligheden for genhør gør det nemmere at forstå pointerne, siger Robert Kisic.

Flere fag

Podcast af undervisningen vil aldrig kunne stå selvstændigt som undervisningsform. Men det vil være et godt supplement til undervisningen og vores e-læringssystem Blackboard, mener Bjarne Nielsen.

- Det største handicap ved podcast og e-læring generelt er, at læreren ikke ved, om eleven har forstået budskabet. Det kræver nemlig stadig kropsprog og interaktion, pointerer Bjarne Nielsen.

Foreløbig er det kun studerende på erhvervsøkonomi, som kan genhøre forelæsningerne som podcast.

Men det er tanken, at flere fag på sigt skal med i ordningen, som fra maj også vil inkludere videocast fra forelæsningerne.

Dermed vil de studerende også kunne se tavlen, lærerens mimik og kropssprog.

Ingen tomme stole

Selv om de studerende i et halvt års tid har haft muligheden for at forberede sig ekstra godt ved hjælp af podcasts, oplever professor i finansiering ved SDU Klaus Munk ikke mere spørgelystne mennesker i salen ved sine forelæsninger.

Omvendt møder han heller ikke en tom sal om fredagen.

- Det er et sjovt projekt. Det bliver spændende at se, hvor meget de studerende faktisk får ud af det, siger han.

At Klaus Munk nu potentielt taler til hele verden ved sine forelæsninger, påvirker ikke hans måde at undervise på.

Det generer ham heller ikke, at han bliver videofilmet fra maj.

- Indtil videre er det ikke noget, jeg tænker over, siger han.

Det er en problemstilling, som universitetet har overvejet nøje, siger Bjarne Nielsen.

Høj kvalitet vigtig

Derfor er det besluttet, at de kommende videopodcasts skal være af høj kvalitet og lødighed, fordi de formentlig når ud til en bredere målgruppe end blot de studerende.

- Vi forestiller os, at videopodcast af strækøvelser og den slags kunne være interessant for de idrætsstuderende. Samtidig er det et eksempel på indhold, som kan interessere en bredere forsamling end blot de studerende, siger Bjarne Nielsen.

Umiddelbart ser det ud til, at de studerende har taget podcastingen til sig på Syddansk Universitet.

Men om de rent faktisk får noget ud af det, finder universitetet først ud af i slutningen af semesteret.

Der planlægger universitetet nemlig en spørge-undersøgelse blandt eleverne, som vil klarlægge deres mening om de transportable forelæsninger.

Relevante link

Podcasts på Syddansk Universitet

Computerworld sætter i den kommende tid fokus på e-læring. Kommentarer til teamet kan sendes til k.madsen@cw.dk

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S