TDC og Sonofon må udelukke konkurrenter

Teleselskaberne TDC og Sonofon slipper fra september for at blive tvunget til at give konkurrenter adgang til selskabernes mobilnet. IT- og Telestyrelsen fjerner den hidtidige regulering.

TDC og Sonofon skal fra september ikke længere tvinges til at give konkurrenter adgang til de to selskabers mobilnet.

De to selskaber har været tvunget til at åbne deres net for andre selskaber på grund af en stærk position på markedet.

Reguleringen har sikret konkurrenterne mulighed for at videresælge TDC's og Sonofons mobilprodukter - abonnementer, SMS og samtaler - til telekunder i eget navn.

Det har ifølge IT- og Telestyrelsen nu ført til så stor konkurrence på markedet, at der ikke længere er behov for en regulering, der derfor ophæves med seks måneders varsel fra september 2006.

Med afgørelsen ophæves også teleselskaberne TDC, Sonofon, TeliaSonera og 3's forpligtelse til at give andre adgang til national roaming, hvor en abonnent ved et selskab bruger et andet selskabs mobilnet.

Ifølge IT- og Telestyrelsen vil national roaming dog fortsat være muligt - betingelserne skal imidlertid bestemmes af almindelige kommercielle forhandlinger mellem selskaberne og ikke som hidtil ved regulering.

Bag afgørelserne om at ophæve reguleringen på området ligger en undersøgelse af konkurrenceforholdene på det danske mobilmarked udført af IT- og Telestyrelsen.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS