Ombudsmand: Net-auktioner på kant med loven

De syv største danske internetauktioner er alle på kant med loven, viser en ny undersøgelse fra Forbrugerombudsmanden. Internetauktionerne trues med politianmeldelser, hvis de ikke strammer op.

Landets syv største internauktioner er på kant med loven, viser en ny undersøgelse gennemført af Forbrugerombudsmandens jurister.

- Vi havde en mistanke om, at der var en del at komme efter, og den er desværre blevet bekræftet, siger jurist hos forbruger-ombudsmanden, Tina Pedersen.

Problemer hos alle

Tina Pedersen ønsker ikke at sætte navn på de enkelte auktionshuse.

Undersøgelsen omfatter imidlertid de syv største danske internetauktioner - blandt dem er auktionshuset Bruun Rasmussen, Lauritz.com, Gauguin Auktioner og QXL.dk.

Ifølge Tina Pedersen er alle de syv undersøgte auktionshuse på den ene eller anden måde i konflikt med aftalelovens bestemmelser om eksempelvis fortrydelsesret.

- Nogen oplyser ikke i tilstrækkelig grad om, at forbrugerne har fortrydelsesret på deres køb, mens andre har opstillet ulovlige vilkår, siger Tina Pedersen.

- Vi er også betænkelige ved, at nogle auktionshuse mener, at de kan udelukke forbrugere, der efter deres opfattelse misbruger fortrydelsesretten, siger hun.

Trues med politiet

Tidligere har en række internetauktioner hævdet, at de slet ikke var omfattet af forbrugeraftaleloven, men af den særlige lovgivning for auktioner, der blandt andet begrænser fortrydelsesretten.

Justitsministeriet har imidlertid allerede i 2004 fastslået, at det er forbrugeraftaleloven og reglerne om fjernsalg, der gælder, oplyser Tina Pedersen.

- Og nu synes vi efterhånden, at internetauktionerne har haft længe nok til at rette ind efter den afgørelse. Vi er i dialog med auktionerne nu, men sker der ikke noget i løbet af kort tid, vil vi overveje yderligere retsskridt, siger Tina Pedersen.

Hun henviser til, at overtrædelse af eksempelvis fortrydelsesretten er strafbart, og at der derfor kan blive tale om politianmeldelser.

Klager fra forbrugere

Udover problemerne med fortrydelsesretten er Forbrugerombudsmandens jurister også kritiske overfor en række andre forhold hos landets syv største internetauktioner.

Det gælder blandt andet vilkår om betaling, levering og erstatning. Endvidere er der enkelte steder problemer med beskrivelsen af varerne.

Der er også kritik af flere internauktioners praksis med at sende e-mail til mulige købere med en påmindelse om, at en auktion er ved at udløbe.

Det minder ifølge Tina Pedersen lidt for meget om spam med henblik på at fremme salget.

Forbrugerombudsmanden iværksatte undersøgelsen af internetauktionerne i 2005.

Det skete ifølge Tina Pedersen på baggrund af et stigende antal henvendelser fra forbrugere og flere sager i medierne om internetauktioner, der var på kant med reglerne.

- Vi håber, at vores undersøgelse får både de undersøgte internetauktioner og andre til at stramme op, siger Tina Pedersen.

Relevante links

Forbrugerombudsmanden om netauktioner (PDF)

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S