Explorer-opdatering efter patent-nederlag

Microsoft har udsendt en frivillig opdatering til Internet Explorer, som ændrer i ActiveX som følge af selskabets nederlag i en patentsag.

Softwaregiganten Microsofts nederlag i en strid om et patent ejet af firmaet Eolas og University of California har nu resulteret i en opdateret version af selskabets browser Internet Explorer. Det skriver eWeek.

Der er i første omgang tale om en frivillig opdatering, men ændringerne vil også blive en del af den kommende Internet Explorer 7.

Microsoft vil gradvist rulle opdateringer ud til de eksisterende browsere. Den første opdatering er således til den engelske version af Internet Explorer til Windows XP og Windows Server 2003.

Opdateringen ændrer ved måden brugerne kan interagere med visse ActiveX-objekter, men vil ifølge Microsoft højst betyde, at brugeren skal klikke en ekstra gang med musen.

- Det får tæt ved ingen betydning for brugeroplevelsen eller vore partneres programmer, siger en talskvinde for Microsoft til eWeek.

Microsoft fastholder, at selskabet vil forsøge at anke afgørelsen i patentsagen.

Relevant link

Microsoft om ActiveX

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S