Ministerier snydt til køb af værdiløse annoncer

Annoncehajer snyder danske ministerier til køb af værdiløse internetannocer. Familie- og forbrugerminister er blandt de fuppede.

Ikke kun almindelige danske firmaer går i fælden, når annoncehajerne er på spil.

Fupfirmaer som sælger annoncer uden værdi har nu også snydt selveste familie- og forbrugerministerens eget ministerium, skriver Erhvervsbladet.

- Det lykkedes desværre for en utrolig smart sælger at overbevise en medarbejder i afdelingen om sin oprigtighed, og så endte vi altså med at betale, siger Arnold Boon fra Danmark Fødevareforskning, som hører under Familie- og Forbrugerministeriet til avisen.

Regningen lød på 2.490 kr. Annoncen havnede på IT-fagregisterets hjemmeside, som er en berygtet annonceside.

Også Socialministeriet røg i fælden. Det kostede ministeriet 18.675 kroner at personalechefen blev lokket til at give en underskrift til en smart sælger fra Dansk Tele Tjeneste.

Selv om ministeriet opdagede fejlen og annullerede handelen, kostede et forlig alligevel 10.000 kroner, fordi man vurderede at det ville være for dyrt med et sagsanlæg.

- Det her illustrerer jo bare, hvor bredt det her rammer, og hvor vigtigt det er, at vi informere om det, siger familie- og forbrugerminister Lars Barfoed til Erhvervsbladet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job