Nordiscs næse for nicheprodukter redder året

Nordisc Distribution, der sidste år rejste sig af ruinerne efter en konkurs, fastholder fremgangen. Virksomhedens næse for nicheprodukter er afgørende for væksten i omsætningen.

Sommermånederne er som regel en trist tid for it-distributørerne, men sidste sommer var anderledes munter for it-distributøren Nordisc Distribution.

- Vores omsætning lå i sommermånederne 20-30 procent over budgettet, og det var afgørende for den fremgang i resultatet, som vi fik, siger Torben Morell, økonomidirektør, Nordisc Distribution.

Fremgangen er i faktiske tal ikke stor, men det hænger sammen med, at Nordisc Distribution er et ret nyt firma.

Forgængeren Nordisc Computer, som gik konkurs i 2003, havde i sin storhedstid en årlig omsætning på den høje side af 200 millioner kroner.

Niche niche niche

At Nordisc i modsætning til de fleste andre kunne holde dampen oppe i de sløve sommermåneder hænger sammen med virksomhedens næse for nicheprodukter.

- Det var salg af Flashram-produktet Ridata, der henover sommeren boostede omsætningen, fortæller Torben Morell.

Ridata er ikke store i Danmark, og det er netop kodeordet for Nordisc.

- Vi er blevet ret gode til at finde nicheprodukter, der får fine anmeldelser i udenlandske fagtidsskrifter, men som endnu ikke er slået igennem i Danmark. Dem markedsfører vi og kan holde en forholdsvis god indtjening på, siger Torben Morell.

Blandt Nordiscs "gode" produkter er high end grafikkort, blæsere og strømforsyninger og flash ram.

Gennemtrawler Cebit

De to ejere af Nordisc Distribution har mange kontakter i branchen og har efterhånden en skarp næse for kommende produkter.

Senest har de efter et grundigt forarbejde gennemtrawlet den tyske Cebit.-messe efter potentielle sællerter.

- Jeg forventer, at vi slutter aftaler om forhandling af nok 10 nye produkter i halen på Cebit. Produkter, som er i en høj kvalitet, men som samtidig er små i Danmark, siger Torben Morell.

Han regner med, at virksomheden vil tage endnu et lille skridt i indeværende år og øge resultatet på bundlinen med 20-30 procent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo