PBS i konkurrence med betalingsgateways

Betalingsformidleren PBS vil i løbet af kort tid selv tilbyde betalingsgatways til netbutikker i konkurrence med de eksisterende udbydere på det danske marked.

Bankernes betalingsformidler PBS kaster sig i løbet af kort tid ud på markedet for betalingsgateways til netbutikker.

PBS har hidtil alene tilbudt butikkerne indløsningsaftaler i forhold til betalingskort, men vil i løbet af et par måneder være klar til også selv at tilbyde butikkerne betalingsmoduler - såkaldte betalingsgateways.

Færre konkurrenter

Antallet af danske betalingsgateways blev i slutningen af 2005 reduceret fra knap 100 til under 20 efter skærpede krav gennemført af PBS på vegne af blandt andre kortudbyderen Visa.

I forbindelse med det udskilningsløb har PBS overtaget et gatewaymodul fra selskabet Consius, fortæller PBS-direktør Nils Hilbard.

PBS forventer i løbet af nogle måneder at være klar til via det modul selv at tilbyde en betalingsløsning til netbutikkerne. Løsningen vil kunne håndtere både danske og internationale betalingskort.

- Andre betalingsformidlere på det internationale marked kan tilbyde både indløsningsaftaler og gatewaymoduler. Vi ønsker at have den samme mulighed på et marked, hvor vi mærker stigende efterspørgsel, siger Nils Hilbard.

Dermed bevæger PBS sig længere ud i leverancekæden mod netbutikkerne. De har hidtil haft en indløsningaftale på kreditkort med PBS, men købt deres betalingsgateway hos selskaber som DIBS, Quickpay og Interpay.

Undren hos Quickpay

Hos Quickpay undrer administrerende direktør Thomas Jensen sig over det nye skridt fra PBS.

- PBS har i dag defacto-monopol på danske indløsningsaftaler og er samtidig klart dominerende på internationale indløsningsaftaler, siger Thomas Jensen.

- PBS har direkte adgang til alle kunderne, og man kan forestille sig, at selskabet kan benytte den position til at forvride konkurrencen, siger han.

Han mener, at der kan gemme sig en sag for Konkurrencestyrelsen i udspillet fra PBS.

Konkurrencestyrelsen oplyser til Computerworld, at man ingen kommentarer har til PBS' planer, men at man vil se på sagen, hvis der kommer en henvendelse.

Styrelsen undersøgte sidste år, om der skulle skrides ind over for PBS' gebyrer for Dankort-betalinger.

Det skete efter kritik af, at PBS-gebyret er højere på nettet end ved fysiske butikker. Konkurrencestyrelsen nåde imidlertid frem til, at der ikke var grundlag for at skride ind over for PBS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg