Vista-opgradering vil kræve ny hardware

En opgradering til Windows Vista kan komme til at kræve en opgradering til helt nye pc'er for mange Microsoft-kunder, der i dag benytter Windows 2000 eller Windows XP.

Mange af de virksomhedskunder, Microsoft gerne vil have til at opgradere til Windows Vista, kommer formentligt til at skulle investere ikke alene i et nyt styresystem, men også i ny hardware.

Microsoft har endnu ikke frigivet de officielle minimumskrav til styresystemet, men de første udmeldinger fra beta-testere indikerer, at kravene ligger over den typiske Windows 2000-pc.

Retningslinjerne for betatesten ligger på en nyere pc med mindst 512 megabyte RAM og et DirectX 9-kompatibelt grafikkort.

Grafik stiller store krav

Særligt Windows Vistas nye grafiske brugergrænseflade stiller krav til hardwaren, selvom systemet kan anvendes uden den avancerede grafik.

Især virksomheder, der i dag har pc'er med Windows 2000, som Microsoft gerne ser udskiftet til Windows Vista, kan blive tvunget til at investere i helt nye pc'er.

- Vista er ikke ligesom Windows 2000 eller Windows XP, hvor du kunne holde fast i den gamle hardware og slippe af sted med det, siger direktør John Kretz fra systemintegratoren Enlightened Point Consulting Group.

Selv den typisk konfigurerede virksomhedspc i dag vil kunne få problemer med at afvikle Windows Vista med alle funktioner.

- Jeg vil vædde på, at du i dag ikke kan købe en pc, der kan udnytte Windows Vista til det yderste, siger analytiker Michael Cherry fra Directions on Microsoft.

Ifølge nyhedstjenesten The Inquirer ryger minimumskravene yderligere i vejret, hvis man ønsker af afvikle spil under Windows Vista.

En test foretaget af nyhedstjenesten indikerer, at minimum to gigabyte hukommelse vil være nødvendigt for at få et godt resultat med nyere spil under Windows Vista.

Det har allerede nu fået visse producenter af bundkort og RAM til at annoncere, at det til lanceringen af Windows Vista vil være muligt at have fire gigabyte RAM i en spil-pc.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S