Vista-opgradering vil kræve ny hardware

En opgradering til Windows Vista kan komme til at kræve en opgradering til helt nye pc'er for mange Microsoft-kunder, der i dag benytter Windows 2000 eller Windows XP.

Mange af de virksomhedskunder, Microsoft gerne vil have til at opgradere til Windows Vista, kommer formentligt til at skulle investere ikke alene i et nyt styresystem, men også i ny hardware.

Microsoft har endnu ikke frigivet de officielle minimumskrav til styresystemet, men de første udmeldinger fra beta-testere indikerer, at kravene ligger over den typiske Windows 2000-pc.

Retningslinjerne for betatesten ligger på en nyere pc med mindst 512 megabyte RAM og et DirectX 9-kompatibelt grafikkort.

Grafik stiller store krav

Særligt Windows Vistas nye grafiske brugergrænseflade stiller krav til hardwaren, selvom systemet kan anvendes uden den avancerede grafik.

Især virksomheder, der i dag har pc'er med Windows 2000, som Microsoft gerne ser udskiftet til Windows Vista, kan blive tvunget til at investere i helt nye pc'er.

- Vista er ikke ligesom Windows 2000 eller Windows XP, hvor du kunne holde fast i den gamle hardware og slippe af sted med det, siger direktør John Kretz fra systemintegratoren Enlightened Point Consulting Group.

Selv den typisk konfigurerede virksomhedspc i dag vil kunne få problemer med at afvikle Windows Vista med alle funktioner.

- Jeg vil vædde på, at du i dag ikke kan købe en pc, der kan udnytte Windows Vista til det yderste, siger analytiker Michael Cherry fra Directions on Microsoft.

Ifølge nyhedstjenesten The Inquirer ryger minimumskravene yderligere i vejret, hvis man ønsker af afvikle spil under Windows Vista.

En test foretaget af nyhedstjenesten indikerer, at minimum to gigabyte hukommelse vil være nødvendigt for at få et godt resultat med nyere spil under Windows Vista.

Det har allerede nu fået visse producenter af bundkort og RAM til at annoncere, at det til lanceringen af Windows Vista vil være muligt at have fire gigabyte RAM i en spil-pc.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S