Eksperter: Pornofilter skaber juridisk tomrum

Det nye, omstridte danske børnepornofilter rejser tvivl om, hvem der har ansvaret for uretmæssige lukninger af websites. Internetudbyderne bør ikke stole blindt på politiet, mener jura-eksperter.

Internetudbyderne må tage et større ansvar for, at uskyldige ikke bliver hængt ud for ulovligheder, såsom at distribuere børneporno på nettet. I dag ender mistænkte i et juridisk tomrum med vaklende retssikkerhed.

Sådan lyder meldingen fra flere juraeksperter, efter Computerworld i forrige uge fortalte om en brist ved det børnepornofilter, som politiet, Red Barnet og de største danske internet­udbydere i samarbejde har oprettet.

Politiet havde ved en fejl sortlistet indehaveren af sitet Bizar.dk, og internetudbyderne i filtersamarbejdet havde over for deres kunder erstattet hjemmesiden med et advarselskilt med en melding om, at sitet blev brugt til at distribuere børneporno.

Det skete, selv om ejeren hverken var blevet kontaktet, sigtet eller dømt.

Beklager sagen

Både internetudbyderne, politiet og Red Barnet har efterfølgende beklaget sagen, men alligevel er ansvaret for miseren umuligt at placere.

Bag samarbejdet om det nye børnepornofilter ligger en sindrig konstruktion, hvor sager ender i et juridisk tomrum, og hvor ingen tager ansvar for de mistænktes retssikkerhed.

Ifølge lektor i jura ved Aarhus Universitet Sten Schaumburg-Müller er det som udgangspunkt ikke muligt at anklage politiet for brud på loven, da Rigspolitiets it-sektion alene udarbejder en liste over mistænkelige websites, men ikke fysisk lukker for adgangen til siderne. Det gør derimod internetudbyderne, der omvendt ikke er juridisk forpligtede til at give deres kunder adgang til hele internettet.

De eneste, der kan kontrollere, om politiet tager fejl, er internetudbyderne, men både TDC, Telia og Cyber­city erklærer over for Computerworld, at de ikke har politiets ekspertise til at vurdere, hvad der er ulovligt, og derfor har valgt at stole på politiets lister.

Imidlertid viser sagen om Bizar.dk, at uskyldige risikerer at blive hængt ud for at distribuere børneporno, uden at der juridisk kan placeres et ansvar – og det må internetudbyderne tage alvorligt, lyder meldingen fra Sten Schaumburg-Müller.

– Udbyderne bør have pligt til at informere de mennesker, hvis sider bliver lukket, så de har mulighed for at komme med indvendinger og bevise deres uskyld. Og politiet bør gå videre med efterforskningen og enten rejse straffesag eller tillade genåbning af siden. Ellers hænger en beskyldning om distribution af børneporno jo bare og flagrer i luften, siger Sten Schaumburg-Müller.

Han finder det betænkeligt, at politiet reelt får nærmest ubegrænset magt til at bestemme over lukningerne.

Afviser kritikken

Samtidig bør udbyderne orienteres om, hvorvidt politiet også i praksis gør alvor af mistanken og enten rejser sigtelse eller dropper sagen, mener Sten Schaumburg-Müller, som bakkes op af Peter Lind Nielsen, advokat hos det it-specialiserede advokatfirma Bender von Haller Dragsted.

– Der findes ikke i dansk ret noget, der hedder ‘politiets vurdering’, for de har altid muligheden for at gå til en dommer, hvis der er tvivl. Alt andet skaber tvivl om, hvor grænsen går. I yderste konsekvens kan politiet jo få lukket Louise Freverts hjemmeside, alene fordi de vurderer, at hun overtræder racismeparagraffen i sine udtalelser, siger Peter Lind Nielsen.

Han lægger vægt på, at de sager, politiet rejser, bagefter bliver prøvet ved en domstol.

Over for Computerworld afviser Telia, Cybercity og TDC kritikken og henviser til, at de vælger at stole på politiets oplysninger.

– Vi ville slet ikke være i stand til at vurdere, hvad der er ulovligt, og vi har ikke ressourcer til at efterforske. Det er politiets opgave og speciale, og vi forventer, at de oplysninger, de giver os, er korrekte, og at sagerne bliver fulgt op. Ellers er det jo ikke seriøst, siger onlinechef i TDC Privat Per Rasmussen.

Denne artikel stammer fra den trykte udgave af Computerworld

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics