Linux er for fed til 600-kroners bærbar

Manden bag bærbare computere til 600 kroner, Nicholas Negroponte, beskylder styresystemet Linux for ligesom Windows at have en overvægt af kode.

Linux bliver styresystemet på de billige bærbare computere, der med en pris på 600 kroner stykket skal sikre it-udbredelsen i ulande.

Alligevel kritiseres styresystemet nu af projektets leder, Nicholas Negroponte, skriver nyhedstjenesten Cnet.

Ifølge Nicholas Negroponte har Linux ligesom Windows det problem, at det er blevet alt for stort et system i stedet for at fokusere på det hurtige og lette.

Energien bruges på at flytte fedt

- Pludselig er det som en meget fed person, der bruger det meste af energien på at flytte fedt. Og Linux er ingen undtagelse. Linux er også blevet fed, sagde han på konferencen LinuxWorld.

Selv om Linux skal bruges til de billige bærbare pc'er, arbejder Microsoft også på en udgave af Windows CE, som understøtter hardwaren.

Organisationen "One Laptop Per Child" håber at distribuere mellem fem og 10 millioner bærbare computere i begyndelsen af 2007 til børn i Indien, Kina, Brasilien, Argentina, Thailand, Egypten og Nigeria.

Største udgift er skærmen

Computeren bruger en 500 MHz processor fra AMD og 512 megabyte Flash-hukommelse, men ingen harddisk.

Den største udgift bliver skærmen, der både kan fungere i sort-hvid og farve.

I den første prototype havde den enkelte computer et håndsving, der skulle bruges til at lade den op, men den ide er nu droppet, fordi det ifølge Cnet vil gøre maskinen for skrøbelig.

Man vil i stedet forsøge at bruge pedaler eller en anden ekstern strømgenerator.

Ifølge Nicholas Negroponte vil computerens strømforbrug være to watt, når den kører, hvoraf en watt går til skærmen.

Relevante link

Projektet "One Laptop per Child"

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S