Danske ISP’ere vil stoppe blackliste-tyranni

De danske internetleverandører går nu i kamp mod blackliste-udbydere, som forhindrer mails i at nå frem og som kræver løsepenge for at fjerne ISP’erne fra listerne.

Danske ISP’ere har fået nok af de wild-west agtige tilstande på RBL-markedet, (Real-time Spam Black List)hvor danske mailservere uforvarende havner på blacklister, som forhindrer kundernes mails i at nå frem.

Ofte kræver firmaerne bag listerne betaling for at fjerne de danske ISP’eres IP-numre igen.

Det fortæller Per Rasmussen, formand i ISP Sikkerhedsforum og onlinedirektør i TDC Privat.

Derfor går ISP Sikkerhedsforum nu aktivt ind i den internationale organisation Maawg (Messaging Anti-Abuse Working Group) som arbejder for at få ordnede forhold på RBL-markedet.

600 millioner konti

Maawg repræsenterer en række internationale ISP’ere med omkring 600 millioner aktive e-mailkonti. Organisationens medlemmer tæller blandt mange andre storspillere som BellSouth, Microsoft og AOL.

- Formålet med Maawg er at lave en best practice på RBL-området, som dels skal resultere i anbefalinger til virksomheder som stiller en mailserver op, siger Per Rasmussen.

Men målet er også at få etableret et mere formelt samarbejde med alle RBL-leverandører, så der bliver skabt en formaliseret kommunikationsvej, fortæller Per Rasmussen.

- Med en højere kvalitet af RBL-listerne undgår vi situationer, hvor filtre laver forkert filtrering af spam, siger Per Rasmussen.

Svært at komme af liste

RBL-lister som eksempelvis Sorbs bruges af mange mailudbydere som værn mod spam. RBL er en liste af ip-adresser, som bliver blacklistet fordi udbyderen vurderer, at der bliver sendt spam fra ip-adressen.

SORBS giver jævnligt problemer for danske internetudbydere, som havner på firmaets blackliste, siger Per Rasmussen.

- Da det skete sidste gang for TDC, krævede det tre henvendelser at komme af listen, siger Per Rasmussen, som understreger at TDC konsekvent nægter at betale RBL-firmaerne for at komme af listerne.

Problemet er nemlig, at at ISP’erne i øjeblikket ikke får besked fra RBL-udbyderne når de havner på blacklisterne. Vi får heller ingen forklaring på årsagen, fortæller Per Rasmussen.

- Og når vi opdager at vi er kommet på en liste, har vi svært ved at komme i kontakt med RBL-udbyderen. Vi er for små i Danmark. Vi skal ud og have fat i markedet af leverandørerne og have nogen aftaler på plads, siger Per Rasmussen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S