DK-Hostmaster viser anonyme domæneejere

Med den nye domænelov er mange danske ejere af domænenavne på vej til at miste deres anonymitet. DK-Hostmaster vil fremover kræve, at brugerne også optræder anonyme i CPR-registeret.

Tusindvis af danske domæneejere må fremover finde sig i at få både deres navn, adresse og telefonnummer vist offentligt på nettet, selv om de har bedt om at være anonyme hos DK-Hostmaster.

En ny domænelov trådte i kraft fra årsskiftet, og den betyder, at domæneejere kun kan bede om anonymitet, hvis anden lovgivning kræver det.

DK-Hostmaster står for administrationen af domænenavne i Danmark.

Organisationen har valgt at fortolke loven således, at der fremover kræves anonymitet i det Centrale Personregister (CPR), hvis folk også vil være anonyme ved opslag på DK-Hostmasters hjemmeside.

- Lige nu har vi mange stående, der er anonyme, bare fordi de har bedt om det, men den går ikke fremover, fortæller Per Kølle, administrerende direktør for DK-Hostmaster.

Virksomheder afsløres

Han anslår, at omkring 60.000 domæner er dækket af anonymitet. Omkring halvdelen af dem ejes af virksomheder, som alle vil miste deres anonymitet fremover.

De resterende 30.000 personer skal DK-Hostmaster nu i gang med at kontakte, så de får mulighed for at søge anonymitet i CPR-registret, før deres personoplysninger vises på nettet.

- Man skal ikke kunne skjule sig. Hvis man vil have et domænenavn, skal man også være parat til at vise omverdenen, hvem man er, siger Per Kølle om den nye lovgivnings motiver.

Whois bliver anonym

Ifølge lovgivningen vil det fortsat være muligt at få udleveret navne og adresse på selv anonyme domæneejere ved at klage til Klagenævnet for Domænenavne.

De nye danske regler kommer, mens den internationale domæne-administrator ICANN netop har stemt for at gå den modsatte vej.

Et flertal af udvalget ansvarlig for Whois-databasen har bestemt, at det fremover blot skal være en teknisk ansvarlig - for eksempel en hosting-udbyder - der står i registreret.

Flere advokater og organisationer frygter, at det vil blive meget sværere at komme svindel til livs, hvis forslaget gennemføres.

Relevante link

Lov om internetdomæner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job