Hvornår får vi åbne standarder, Morten Helveg?

Trods bred støtte til åbne standarder kniber det med at samle flertal for at indføre dem fra 2008, sådan som Det Radikale Venstres it-ordfører Morten Helveg Petersen har foreslået.

Alle partier taler positivt om åbne standarder. Alligevel tøver regeringspartierne og Dansk Folkeparti med at støtte jeres forslag om at indføre åbne standarder i det offentlige fra januar 2008. Kan I samle et flertal, Morten Helveg Petersen?

- Jeg fornemmer, at alle uden om regeringen er optaget af det her, og det er mit håb, at vi kan finde et flertal før sommerferien.

Hvad skiller jer ad?

- Spørgsmålet er, om Folketinget skal træffe en strategisk beslutning om at indføre åbne standarder i det offentlige, eller om det er nok, at der er nedsat en embedsmands-gruppe til at kigge på spørgsmålet. Det principielle er, om vi vil have åbne standarder eller ej. Jeg synes, at vi skal, men der er andre, der slæber mere på fødderne, siger Morten Helveg Petersen.

Hvad skal der til for at skabe flertal for forslaget?

- Vi skal have et klart svar fra ministeriet om, hvad der er af økonomiske konsekvenser ved at indføre åbne standarder. Jeg håber, at det svar vil vise, at der ikke er de store økonomiske konsekvenser nu, og at det på den lange bane vil give besparelser. Så vil også Dansk Folkeparti sandsynligvis kunne stemme for forslaget, og så har vi et flertal.

Hvornår tror du, at vi får åbne standarder i den offentlige sektor i Danmark?

- Vores forslag lægger op til at indføre åbne standarder i det offentlige fra første januar 2008, og det arbejder vi for. Jeg havde gerne set, at det blev tidligere, men jeg er godt tilfreds, hvis vi når det til 2008.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere