Microsoft lukker sårbarheder i Exchange

Microsoft har udsendt tre sikkerhedsopdateringer, hvoraf to er kritiske og gælder henholdsvis Windows og Exchange Server.

Microsoft har udsendt en række sikkerhedsopdateringer, som lukker alvorlige sikkerhedshuller i både Windows og Microsoft Exchange Server.

Sikkerhedshullet i postserveren Exchange er umiddelbart det mest alvorlige, da det er muligt at sende en særligt udformet e-mail til serveren og få udført vilkårlig kode og på den måde overtage kontrollen med systemet.

Microsoft anbefaler kunderne, at de installerer opdateringen omgående, selv om der endnu ikke er opdaget nogen forsøg på at udnyttes sikkerhedshullet.

For Windows-platformen har Microsoft udsendt en opdatering til den udgave af Adobe, tidligere Macromedia, Flash Player, som følger med blandt andet Windows XP.

Adobe har tilsvarende udsendt en opdatering til Flash, som kan bruges i stedet for Microsofts opdatering.

Den tredje opdatering fra Microsoft i maj lukker et sikkerhedshul i Windows, der kan udnyttes til at få en bestemt proces, MSDTC, til at holde op med at svare, hvis man sender en særligt udformet besked til systemet via netværket.

Dette sikkerhedshul kan ifølge Microsoft ikke udnyttes til at få adgang til systemet. Sikkerhedshullet er især relevant for Windows 2000-brugere, da processen her er slået til som standard.

Relevant link

Microsoft om maj-opdateringen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS