30.000 husstande rammes af ny medielicens

Kulturministeriet anslår, at cirka 30.000 husstande vil blive ramt af en ny medielicens, der udvider licensbegrebet til også at omfatte computere og eksempelvis visse mobiltelefoner.

Cirka 30.000 nye husstande skal til at betale licens, hvis kulturminister Brian Mikkelsen (K) kan samle flertal for en ny medielicens.

Den nye licens skal udvide licensbegrebet til udover radio og tv også at gælde for eksempelvis computere og visse mobiltelefoner og iPods.

Ifølge kontorchef i Kulturministeriet Lars Banke er de 30.000 et cirkatal for perioden frem til 2010.

- Ministeren kan med sikker stemme sige, at det her ikke vil ramme specielt mange husstande lige nu. Vores vurdering er, at det vil få betydning for cirka 30.000 husstande i medieforligsperioden frem til 2010, siger Lars Banke.

Betaler per husstand

Han fortæller, at udgangspunktet også fremover er, at man betaler per husstand og ikke per apparat.

- Det vil sige, at det kun er dem, der i dag ser tv via computeren og ikke har hverken tv eller radio og som ikke hidtil har været forpligtet til at betale licens, der nu skal til at betale, siger Lars Banke.

Dermed er der ikke lagt op til en ændring af husstandsprincippet for privatpersoner. Også i dag gælder licensen for alle licenspligtige apparater i en husstand.

Ifølge Lars Banke er det nye i ministerens oplæg, at man udvider licensbegrebet fra de traditionelle tv og radio-apparater til også at omfatte andre apparater, der er egnede til at modtage tv-signaler.

Af regeringsudspillet fremgår det, at medielicensen skal omfatte alle apparater, "der er i stand til at modtage billedprogrammer og - tjenester."

Lars Banke oplyser, at man ikke lægger op til at skelne mellem om en computer har tv-turner eller ej, idet det under alle omstændigheder er muligt at se tv via internettet.

Han understreger, at der indtil videre er tale om et regeringsudspil, og at de endelige bekendtgørelser vil komme til at afhænge af den kommende tids forhandlinger.

Relevante link

Regeringens medieudspil (pdf)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect