Microsoft afslører hardware-krav til Vista

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 19. maj 2006 kl. 07.32 | Antal kommentarer (18)
 
ANNONCE:
 
Microsoft har afsløret minimumskravene for at kunne afvikle den kommende version af selskabets styresystem, Windows Vista.

Ønsker man at opgradere til Windows Vista, kan det komme til at koste en opgradering af hukommelsen eller grafikkortet i selv en relativt ny pc.

For at kunne afvikle Windows Vista kræves således mindst 512 megabyte RAM.

Microsoft opdeler minimumskravene i to kategorier: Pc'er der er Vista "capable", altså i stand til at køre systemet med et minimum af funktioner, og pc'er der er "premium ready" og kan køre Windows Vista med den nye grafiske brugerflade Aero.

En Windows Vista-kompatibel pc skal således leve op til følgende for at kunne køre styresystemet uden Aero, men alligevel leve op til Microsofts minimumskrav: 512 megabyte RAM, en nyere processor på mindst 800 megahertz, samt en grafikchip, der kan afvikle DirectX 9.

For at kunne afvikle Windows Vista med Aero og kalde sig "premium ready", skal pc'en mindst have: 1.024 megabyte RAM, en x86 eller x64 processor på mindst én gigahertz, et grafikkort med mindst 128 megabyte RAM og DirectX 9-kompatibelt, et DVD-drev, 40 gigabyte harddisk med 15 gigabyte ledig plads, et lydkort samt internetadgang.

De to kategorier kommer først og fremmest til at gælde nye pc'er, der sælges mærket Windows Vista Capable. Indtil videre er der dog ikke planer om at mærke pc'er Windows Vista Premium Ready.

Ikke alle versioner af Windows Vista vil komme til at indeholde den nye Aero-grænseflade. Alle versionerne vil desuden være i stand til at køre med den klassiske Windows 2000-grænseflade.

Relevant link

Microsoft om hardwarekrav til Vista


Kommentarer - Debatoversigt


Hvorfor vælge Vista
19 indlæg

<citat>
Ikke alle versioner af Windows Vista vil komme til at indeholde den nye Aero-grænseflade. Alle versionerne vil desuden være i stand til at køre med den klassiske Windows 2000-grænseflade.
</citat>

Når nu alt det nye og banebrydende er fjernet i Vista, og derved kun efterlader et produkt, der er en WinXP med en ny brugergrænseflade, hvorfor pokker skulle folk så afskaffet en version med W2k brugergrænseflade?

"hvorfor pokker skulle folk så afskaffet en version med W2k brugergrænseflade?"

Fordi det er en valgmulighed ikke den faste brugergrænseflade, XP kan også køre med den, hvilkent er dejligt hvis du ikke syntes du vil bruge 50% af maskinens krafter på hvordan dit skrivebord ser ud


To væsentlige grunde til at Vista nok skal blive en "sucess" jeg kan se:

1) OEM distributørerne skal nok ukritisk tage det til sig, med stickers og det hele.

2) MS har tænkt sig at udgive spil (måske også programmer?) der er "Vista only" selvom der absolut ingen teknisk begrundelse er for det. Det er ene og alene et trick for at tvinge folk til at opdatere.

Men ellers er jeg enig med dig i at Vista ikke er værd at levne så meget som en tanke som tingene ser ud nu. Intet væsentligt nyt, stort ressourceforbrug og ubehagelige DRM teknologier.


<citat>
Fordi det er en valgmulighed ikke den faste brugergrænseflade, XP kan også køre med den, hvilkent er dejligt hvis du ikke syntes du vil bruge 50% af maskinens krafter på hvordan dit skrivebord ser ud
</citat>

Jeg tror ikke, du læste mit indlæg?

Der står jo netop eksplicit, at nogen versioner af Vista kun kommer med en w2k brugergrænseflade. Det var disse, jeg i særlig grad havde i tankerne.


Jeg tror ikke du har læst dit eget sitat. Der står i artiklen:

Alle versionerne vil desuden være <b>i stand til</b> at køre med den klassiske Windows 2000-grænseflade.


Microsoft vil nok slå på 2 væsentlige grunde til at vælge Vista:

1. Øget sikkerhed
2. Andre OS'er udfases og opdateres ikke (sikkerheds-mæssigt)

Men de glemmer nok at sige at omkostningerne ved øget sikkerhed bliver en mere besværlig håndtering (flere klik)


Monikke de versioner der kommer uden den oppustede GUI er server versionerne? kan ikke forestille mig at der kommer desktop udgaver uden den nye gui.


"hvorfor pokker skulle folk så afskaffet en version med W2k brugergrænseflade?"

Mener du anskaffe eller afskaffe?

Uanset er det vel ikke brugergrænsefladen man vælger Windows for....eller? Efter at XP kom ud kender jeg mange der slog W2K GUI til. XP er jo håbløs. Så det må jo anses at være en fordel at man stadig har mulighed for det.

Jeg synes i øvrigt at det er lidt komisk at man kan bruge "sikkerhed" som salgsargument. Det skulle man jo forvente var i orden i tidligere versioner eks. 2000 eller XP. Skal man så betale for at det bliver gjort ordentligt denne gang?

Af de features Vista lover er performance vist det bedste salgsargument, men det vil jeg se før jeg tror det. Search klarer Google fint.


Denne kommentar er blevet modereret af Dan Jensen

Indlægget er blevet slettet.

Det fremgår klart af debattens regler, at man skal logge ind med sit fulde navn for at være med i debatten.

Det er trods direkte opfordring til "Carsten S" ikke sket.

mvh

Dan Jensen, nyhedsredaktør
Computerworld


For at kunne afvikle Windows Vista med Aero og kalde sig "premium ready", skal pc'en mindst have:
1.024 megabyte RAM
40 gigabyte harddisk med 15 gigabyte ledig plads

Viste ikke at man skal have en mindre MainFrame til at køre Vista ;o) Undrer mig hvad MS har puttet i, siden de sætter så store krav til hardware. Hmm...


Jeg var til konference dag hos Microsoft om Vista.

Jeg syntes det så godt ud. Jeg kan især godt lide den måde hvorpå man ikke behøver at være administrator for at styre pc'en. Man kan simpelthen hoppe mellem tilstandende.

Som det er idag så skal jeg hvis jeg skal hjælpe en bruger her hvor jeg arbejder. Logge brugeren ud og mig selv ind som admin.

I Vista behøver jeg ikke dette. Hvis jeg foretager mig noget som kræver man er admin så spøger dem om admin password. Det skriver jeg og jeg kan lave min ændring. Og vupti man er tilbage i brugerens login. Det er vist kopieret fra Linux

Der er mange mange andre fine finesser i Vista som jeg vel ikke bør ævle om her


#11, Imponerende, det har man sådan set altid kunnet i *nix verdenen (uden at det stiller hardwarekrav på størrelse med Pentagon!), men det er da fint at der endelig sker en lille smule udvikling hos MS.

/Christian


#12,

Jeg har ikke selv prøvet det endnu.

Men i kan tjekke om jeres pc er Vista klar her
http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/upgradeadvisor/default.mspx


#13, "Men i kan tjekke om jeres pc er Vista klar her "

Hvorfor i alverden skulle vi det?

/Christian


#13, "Men i kan tjekke om jeres pc er Vista klar her"

Hmm.. Det er en msi-installer. Igen bliver brugere af alternative os'er tilsidesat. Hvorfor må vi ikke se om vi kan køre windows


#15, Dybest set Jørn, kan det ikke være ligegyldigt, for som jeg kender dig ville du alligevel aldrig frivilligt benytte Windows.

Og så vi jo ellers glæde os over at dels er hardwarekravene til Vista voldsomme, dels bliver den forsinket.

Alt sammen noget som kan være med til at drive Linux frem, da der alligevel vil være tale om et væsentligt skift til Vista.

Den næste version af Ubuntu der kommer inden for en måned ser rigtig spændende ud, og hvis man har lyster i retning af avancerede desktops, så kommer Novells Desktop i løbet af sommeren.

Mvh.
Christian


#16, Hørt! Jeg bør for en god ordens skyld indrømme at jeg er en spade til at instalere maskiner win eller nux... Men jeg har nu fortalt familie og venner at hvis de skal havde hjælp så instalere jeg en Ubuntu Dapper Drake.

Jeg har nu smidt beta 1'eren på 2 stationære og 3 bærbare (sågar en dell bærbar der ikke kunne debian(uden mega hacks på grafik driveren) eller suse)

Alt spillede i første hug(Grafik, ooffice, netværk, internetbank med firfox 1.5, hurtig start og sluk)

Muligvis et reklame indslag, men jeg sad med kæben på brystet

Mikkel (spade instalatøren der kan fucke enhver maskine op)


#12,

Skal vi til at lave en liste over alt det man kan i windows som man ikke kan i *nix? (Eller som er så besværligt, at det ikke kan betale sig)


#18, Begynd du bare at lave din liste, og offentliggør den endelig her.

Men du skal nok se i øjnene, at uagtet hvor lang din liste bliver, så vil den blive modvist punkt for punkt - det kan så godt være at nogle af punkterne kræver lidt højere åndsevner for få til at fungere (bla. som følge af visse leverandørers patent lock-in), men alt i alt så vil der ikke være den store forskel.

Men bortset fra det, så er det da fuldstændig grotesk overhovedet at tale om alt hvad et operativ system kan, for det fjerner jo fuldstændig fokus fra hvad det egentlig er det burde være, nemlig et operativsystem.

/Christian


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Korruptionsbeskyldninger og en bestyrelsesformand i modvind i indiske Satyam får ikke samarbejdspartneren KMD til at ryste på hånden.
6. januar 2009 kl. 07.00 | læs »

TDC har fået to nederlag i gammel monopol-sag og kan givetvis se frem til store millionerstatninger til konkurrenterne.
5. januar 2009 kl. 15.57 | (3) | læs »

Apple-boss Steve Jobs tager bladet fra munden og taler for første gang om sin sygdom, der holder ham fra at holde åbningstalen på Macworld 2009.
5. januar 2009 kl. 15.31 | læs »

Test din it-viden i nytårsdagene med fjerde og sidste del af Computerworlds store års-quiz og deltag i lodtrækningen om blandt andet en lækker minibærbar.
31. december 2008 kl. 15.30 | læs »


Selvom tre bestyrelsesmedlemmer har forladt RTX Telecom, fortsætter driften uændret, forsikrer direktør Tage Rasmussen.
5. januar 2009 kl. 14.49 | læs »



Hvis din Nokia-telefon på det seneste har været påfaldende tavs, kan den have raget et stykke ondsindet kode i en SMS til sig.
(2) | 5. januar 2009 kl. 14.09 | læs »



It-Akademiet: It-sikkerhedsfarer lurer om hver et hjørne, og hver dag dukker nye risici op. Læs her hvordan du ruster dig på den lange bane.
5. januar 2009 kl. 13.30 | læs »



MSI har lanceret en netbook, der kombinerer flash-hukommelse med en traditionel harddisk. Læs hvad analytikeren mener om den løsning.
5. januar 2009 kl. 12.50 | læs »



KMD's store indiske samarbejdspartner, Satyam, er kommet i alvorlige problemer, efter Verdensbanken har blacklistet firmaet på grund af bestikkelse.
(1) | 5. januar 2009 kl. 12.10 | læs »



Rygterne vil vide, at Microsoft skal skære op mod 15.000 medarbejdere på verdensplan. Den danske Microsoft-direktør, Jørgen Bardenfleth, kender imidlertid intet til de planer.
5. januar 2009 kl. 11.30 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:
Husk mig