V: Beslutning om åbne standarder udvandes

Regeringspartiet Venstre vil fredag i Folketinget stemme for at indføre åbne standarder, men mener nu, at beslutningen ikke er ambitiøs nok. Dansk Folkeparti glæder sig over et flertal for åbne standarder.

Det Radikale Venstres forslag om at indføre åbne standarder i det offentlige udvandes med Dansk Folkepartis ændringsforslag om at lempe på blandt andet tidsfristen, der i første omgang var sat til 2008.

Det mener Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen, der oplyser, at regeringspartiet alligevel senere fredag vil stemme for at indføre åbne standarder.

Dansk Folkepartis forbehold over for eksempelvis at pålægge kommunerne åbne standarder af frygt for de økonomiske konsekvenser får Michael Aastrup Jensen til at kalde forslaget for symbolpolitik.

- Jeg havde gerne set, at man havde ventet, til vi kunne træffe en mere vidtgående beslutning, men et flertal ønsker en beslutning nu. Jeg frygter, at det kun bliver en hensigtserklæring, men vi støtter åbne standarder i det offentlige og vil stemme for forslaget, siger Michael Aastrup Jensen.

Større ambitioner

Også De Konservative vil fredag stemme for indførelsen af åbne standarder, oplyser partiets it-ordfører Per Ørum Jørgensen.

Regeringspartierne Venstre og De Konservative har tidligere afvist at støtte forslaget fra Det Radikale Venstre.

Hos de radikales it-ordfører Morten Helveg Petersen er der kun hovedrysten til overs for, at regeringspartiet nu efterlyser større ambitioner.

- Regeringen har haft alle muligheder for at gå forrest, hvis den havde haft nogen intentioner om det. Det korte af det lange er, at vi nu får en strategisk beslutning om at indføre åbne standarder, siger Morten Helveg Petersen.

Flertallet for en beslutning om at indføre åbne standarder bliver efter alt at dømme sikret med et ændringsforslag fra Dansk Folkeparti, der lægger op til at ændre tidsfristen, der i det oprindelige forslag er sat til 2008.

- Det er vigtigt for os, at den skæringsdato ikke bliver ultimativ, da ingen har kunnet give et klart bud på de økonomiske konsekvenser af forslaget. Vi stiller forslag om, at det i stedet bliver fra 2008 eller så hurtigt, som det er teknisk muligt, siger it-ordfører Jørn Dohrmann fra Dansk Folkeparti.

Stort arbejde venter

- Hvis regeringen synes, at det her ikke er ambitiøst nok, så kan den jo skærpe hensigterne, og jeg vil da opfordre til, at Videnskabsministeriet fortsætter de initiativer, man allerede har sat i gang, siger Jørn Dohrmann.

Samme melding kommer fra Morten Helveg Petersen (R), der henviser til, at man nu skal i gang med det store arbejde med at definere og beskrive, hvordan de åbne standarder skal indføres.

Venstres Michael Aastrup Jensen henviser i den forbindelse til, at en arbejdsgruppe nedsat af Videnskabsminister Helge Sander (V) er på vej med en rapport om udfordringerne ved at indføre åbne standarder.

Alle it-ordførere fra Folketingets partier er i august inviteret til en drøftelse af rapporten.

De Konservatives Per Ørum Jørgensen oplyser, at man vil stille forslag om, at man nu sætter gang i forsøg med åbne standarder for tekstdokumenter i en række ministerier udover i Videnskabsministeriet, der allerede har meldt ud i den retning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S