Ny medielicens på 2.090 kroner på computere

Computere og visse mobiltelefoner pålægges licens med det medieforlig, der mandag er indgået af kulturminister Brian Mikkelsen og en række partier. Digital tv og radio udbygges. DR-arkiver digitaliseres for millioner.

Fra 1. januar fjernes den traditionelle tv-licens til fordel for en ny medielicens.

Den nye licens omfatter alle apparater, der kan modtage billedprogrammer og - tjenester, herunder computere og visse mobiltelefoner.

Medielicensen bliver på 2.090 kroner årligt frem til 2010, fremgår det af den medieaftale, der efter de seneste ugers forhandlinger mandag er indgået mellem regeringen og Folketingets øvrige partier minus Enhedslisten.

Den nye medielicens indføres fra første januar 2007 og dækker alle licenspligtige apparater i en husstand.

Rammer 30.000

Også den særlige tv-licens for erhvervsvirksomheder ændres, men på en sådan måde, at den samlede licensbetaling ikke bliver højere end det nuværende niveau. Den nøjagtige model skal nu fastlægges af DR og repræsentanter for erhvervslivet i fællesskab.

Radiolicensen fortsætter som hidtil for husstande, der kun har radio.

Kulturministeriet har tidligere over for Computerworld anslået, at den nye medielicens frem til 2010 vil ramme 30.000 husstande.

Det er husstande, der i dag ikke har fjernsyn, men som har mulighed for at se tv via computere.

Kulturministeriet oplyste endvidere, at det ikke vil være afgørende for om en computer er omfattet af den nye licens, om den har indbygget tv-tuner eller ej, da det uanset vil være muligt at se tv via internettet.

Mere DAB til folket

Udover den nye medielicens medfører det nye medieforlig, at der sættes ekstra skub i udbredelsen af digital tv og digital radio.

På tv-siden bliver det blandt andet via det jordbaserede sendenet, der skal drives af en operatør på et forretningsmæssigt grundlag for at sikre et bredt programudbud.

Både TV2, DR, TDC og MTG har lagt billet ind på den opgave.

For digital radio omfatter udbygningen på DAB-området blandt andet udbud af nye radiokanaler på auktion.

Medieforliget omfatter også øget digitalisering af DR's arkiver, som public service-stationen ud af de øgede licensindtægter skal finde millionerne til.

Kulturminister Brian Mikkelsen (K) erklærer sig i en pressemeddelelse tilfreds med den nye aftale.

- Den fremtidssikrer DR og TV2 og giver også forbedrede vilkår for det private produktionsmiljø. Vi slår fast, at DR er vores centrale public service-station, men vi sikrer også, at DR får den konkurrence, der er nødvendig for, at stationen hele tiden udvikler og forbedrer sig, udtaler Brian Mikkelsen.

Relevante link

Medieaftale 2007-2010 (pdf)

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S