Rapport: Windows mere stabilt end Linux

Analysefirmaet Yankee Group har kun fundet marginale forskelle i stabiliteten af Unix, Windows og Linux, omend Red Hats Enterprise Linux klarede sig skidt i forhold til Windows.

Der er gennem de seneste tre til fem år sket så store forbedringer af de mest udbredte server-styresystemer på markedet, at der i dag kun er marginale forskelle på stabiliteten af Unix, Windows og Linux.

Det konkluderer analysefirmaet Yankee Group i firmaets seneste undersøgelse af stabiliteten af forskellige styresystemer.

Ifølge Yankee Group er det således i dag mere afgørende, at driften af datacenteret følger de "best practices", der er relevante for de pågældende systemer.

Bedre stabilitet

- Alle server-platformene har vist betydelige forbedringer af stabilitet, ydelse og administrationsværktøjer. Men en organisation må implementere og følge de best practices inden for uddannelse, test og opsætning for at sikre den optimale ydelse og stabilitet for styresystemet, siger analytiker Laura DiDio fra Yankee Group ifølge en pressemeddelelse.

Firmaet udpeger dog HP-UX og Solaris 10 som de mest stabile styresystemer i undersøgelsen foran Windows Server 2003, som igen havde næsten 20 procent mere oppetid end Red Hat Enterprise Linux.

Dermed er Windows Server 2003 også det styresystem, der har forbedret sig mest i løbet af de sidste tre år, bedyrer Yankee Group.

Ifølge undersøgelsen er der dog ingen væsentlige forskelle mellem platformene, selv om Red Hats version af Linux klarede sig forholdsvis dårligere i forhold til Windows og Unix målt på nedetiden.

Analysefirmaet har tidligere været udsat for kritik fra dele af Linux- og open source-miljøet på baggrund af blandt andet selskabets rapporter om forskellen i totale omkostninger ved Linux- kontra Windows-miljøer.

Relevant link

Yankee Group

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S