Prosa: Mange løse ender i åbne standarder

Der venter et stort arbejde med at få definitionerne på plads, efter Folketinget fredag besluttede at indføre åbne standarder i staten, mener Prosa-formand Peter Ussing.

Fagforeningen Prosa og Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark hilser beslutningen om at indføre åbne standarder i de statslige institutioner velkommen.

Begge organisationer forudser imidlertid et stort arbejde med nu at få ført beslutningen ud i livet.

- Nu skal der sættes skub i arbejdet med at få defineret de åbne standarder, så vi kan få et katalog på plads. Videnskabsministeriet er i gang med arbejdet, men der er et betydeligt stykke vej endnu, siger formand for Prosa, Peter Ussing.

Han håber, at de enkelte myndigheder vil begynde at offentliggøre, hvilke standarder de benytter med henblik på en offentlig kontrol.

Flere skønhedsfejl

I Foreningen af Open Source Leverandører i Danmark betegner formand Morten Kjærsgaard beslutningen om åbne standarder som en af de vigtigste på det digitale område i Danmark.

- Vi kan sagtens finde skønhedsfejl og mangler, men det ændrer ikke på det faktum, at Danmark nu er i front internationalt, når det handler om it-standardisering, siger Morten Kjærsgaard.

Han er uenig i den kritik, der tirsdag blev rejst af brancheforeningen ITEK under Dansk Industri om, at beslutningen mangler rod i den praktisk it-virkelighed i det offentlige.

Også it-ordfører Morten Helveg Petersen fra Det Radikale Venstre undrer sig over kritikken fra ITEK.

Han henviser i lighed med Morten Kjærsgaard til, at man nu skal til at fylde indhold i beslutningen om åbne standarder.

- Det afgørende er i første omgang den principielle beslutning om at sætte turbo på arbejdet med de åbne standarder. Det praktiske arbejde skal naturligvis laves i samarbejde med en masse kloge hoveder fra branchen, siger Morten Helveg Petersen.

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job