It-konsulent kalder til kamp mod medielicens

Flere end 1000 personer har givet deres støtte til en underskriftindsamling på internettet mod den nye medielicens på blandt andet computere. Manden bag indsamlingen vil flytte til Sverige i protest.

En internet-protest mod den nye medielicens på computere og visse mobiltelefoner tog tirsdag fart, efter en aftale mellem Folketingets partier minus Enhedslisten gjorde den nye licens til en realitet.

Flere end 1.000 personer har nu skrevet under på protesten. Over halvdelen er kommet til det seneste døgn, fortæller it-konsulent Jesper Sommer, der er manden bag underskrift-indsamlingen på stopcomputerlicens.dk.

Også på andre sider på nettet samles der underskrifter ind. Jesper Sommer vil nu tage kontakt til folkene bag for at få koordineret indsatsen.

Intet fjernsyn

- Den nye licens er udtryk for, at den teknologiske udvikling har overhalet DR, men i stedet for at møde de nye udfordringer, har man overbevist politikerne om, at de skal kræve licens for alt mellem himmel og jord med en skærm, siger Jesper Sommer.

Jesper Sommer har selv valgt et liv uden fjernsyn, men hverken kan eller vil undvære en computer med internetforbindelse.

Til gengæld vil Jesper Sommer gerne være uden den nye licens på cirka 2.000 kroner om året for en computer med adgang til internettet. Faktisk overvejer han i øjeblikket at flytte til Sverige i protest mod den nye licens.

- Det er ikke fordi, jeg har noget imod hverken DR eller public service, men jeg har noget imod, at man laver en ordning, der er så bred, at stort set ingen alligevel kan slippe fri for den. Så må politikerne stå ved, at man indfører en skat på medieforbrug, og at man vil have alle til at betale, siger Jesper Sommer.

Kritisk tænketank

Også i den borgerlige tænketank Cepos tager man forbehold over for modellen bag medielicensen.

Det skyldes ifølge kommunikationschef Kasper Elbjørn, at modellen er i strid med intentionen i regeringens skattestop.

- Vi opfatter skattestoppet som en positiv ting og er meget opmærksom på, om regeringen overholder det. Medielicensen er efter vores opfattelse et brud på ånden i skattestoppet, siger Kasper Elbjørn.

Det skyldes ifølge Kasper Elbjørn, at regeringen forventer at opnå en merindtægt på medielicensen uden at andre skatter og udgifter nedsættes.

- Ånden i skattestoppet er, at man kun indfører brugerbetaling, hvis man ophæver andre skatter og afgifter. Her går man efter at skabe et merprovenu, siger Kasper Elbjørn.

Relevante link

Stopcomputerlicens.dk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect