Novell bag open source-identitetsstyring

Novell har etableret et open source-projekt, der skal give en samlet identitetsstyring på tværs af forskellige systemer.

Softwarefirmaet Novell er hoveddrivkraften bag et nyt open source-projekt for software til identitetsstyring, der har fået navnet Bandit.

Bandit skal gøre det muligt at kæde forskellige systemer til identitetsstyring sammen og give værktøjer til den overordnede administration af brugerrettigheder og adgangskontrol.

Novell håber at kunne udnytte dels selskabets position inden for open source gennem SuSE Linux og erfaring inden for identitetsstyring til at sikre Bandit-projektet.

Klar til et bredere publikum

Selskabet har i løbet af foråret i stilhed etableret projektet, men er nu klar til at åbne det for et bredere publikum.

- Novells støtte til etableringen af Bandit-projektet er en naturlig forlængelse af vores position inden for både identitet og open source, og vi er taknemmelige for at se opbakningen fra miljøet, siger teknisk direktør Jeff Jaffe fra Novell.

Novell har også skaffet opbakning til projektet fra blandt andre Microsoft, IBM, Eclipse, Liberty Alliance, Sun og Symantec.

Projektet skal netop gøre det muligt at etablere et samlet system, der bygger videre på etablerede standarder i branchen.

Relevant link

Bandit

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network