Er Danmark et Microsoft-protektorat, Fogh?

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 16. juni 2006 kl. 08.35 | Antal kommentarer (112)
 
ANNONCE:
 

Mikael Rauno Lindholm
Danmark er i dag et globalt mønstereksempel som Microsoft-protektorat, mener Computerworlds chefredaktør, Mikael R. Lindholm.

Statsminister Anders Fogh Rasmussens besøg i denne uge hos Bill Gates i Microsofts hovedkvarter i Redmond var overraskende, uheldigt og rejser en lang række spørgsmål om rammerne for Danmark som digital økonomi.

Tilsyneladende skyldes Foghs besøg hos en i øvrigt ikke voldsomt interesseret Gates et velment ønske om at styrke Microsofts i forvejen stærke forankring i Danmark.

Det er der i sig selv intet usædvanligt i.

Såvel danske regeringer som det danske kongehus har en lang tradition for fremstød i dansk erhvervslivs interesse.

Uheldigt signal
Men det er et stærkt uheldigt signal Danmark sender til resten af verden, når vores statsminister aflægger et venskabeligt besøg hos en udenlandsk erhvervsleder, som i sit hjemland er dømt for misbrug af sin dominerende stilling.

Samtidig bliver han i EU - en politisk-økonomisk alliance, som Fogh sædvanligvis er glødende og loyal fortaler for - retsforfulgt for et tilsvarende lovbrud i en retssag, der ikke bare skriver EU-historie, men hvis udfald har stor betydning for de digitale innovationsmuligheder i Europa fremover.

Det kan ikke andet end undre vore allierede i EU - for slet ikke at tale om EU's retssystem.

Signalet er, at penge er vigtigere end jura.

Foghs seneste storpolitiske fejltrin er imidlertid ikke det mest bekymrende perspektiv ved besøget.

Det for alvor bekymrende er Foghs tilsyneladende ensidige satsning på at blive et rent Microsoft-land.

Droppede IBM
Da Anders Fogh Rasmussen sidst ville hente inspiration i USA og blandt andet besøgte Massachussetts Institute of Technology på østkysten, undlod han at besøge IBM's topchef Sam Palmisano i Armonk.

Palmisano har ellers oprettet et "innovationsråd", som arbejder med samme globaliseringsdagsorden, som Foghs Globaliseringsråd i Danmark - hvor Microsoft, men ikke IBM, er repræsenteret.

Det er samtidig velkendt, at IBM støtter den software-platform, som handler om åbne kilder og åbne dokumentstandarder - en innovationsplatform for nye it-løsninger, som Microsoft er modstander af, fordi Microsoft naturligt nok foretrækker, at fremtidens innovation sker med afsæt i en Microsoft-ejet software.

Store markedsandele i det offentlige
Som situationen ser ud i dag har Microsofts standarder og løsninger voldsomt store markedsandele i det offentlige Danmark i form af Windows, Office og Navistat.

Faktisk kan det kun lade sig gøre at se statslige DR's digitaliserede kulturarv ved hjælp af en MediaPlayer - som er stridens kerne i EU-sagen.

Danmark er kort sagt i dag et globalt mønstereksempel som Microsoft-protektorat.

Intet under, at Steve Ballmer for to år siden begejstret proklamerede: "I want the whole world to be Danish!"

Det er muligt, at vi som nation er bedst tjent med at møde den digitale fremtid med afsæt i en innovationsplatform, som er ejet af Microsoft.

Det kan ikke udelukkes. Microsoft leverer klart et vigtigt bidrag til Danmark.

Men hvis - og dette er et stort men og hvis - vi skal være et rent Microsoftland, så mangler vi at forhandle betingelserne for den suverænitetsafgivelse, det lægger op til.

Hvad Fogh er i gang med nu, ligner ikke forhandlinger, men derimod en betingelsesløs kapitulation.

Det er hverken godt diplomatisk håndværk eller godt købmandskab.

Under alle omstændigheder taler vi her om så væsentlige rammebetingelser for vores fælles fremtid, at det anstændigvis kræver en offentlig debat.

Christiansborg, quo vadis?


Kommentarer - Debatoversigt


Sikke noget ævl
7 indlæg

Jeg er bange for 'Ja' er svaret...
2 indlæg

Enig
11 indlæg

Diskuter politik et andet sted.
31 indlæg

Chefredaktører bør være upartiske - dårligt signal...
43 indlæg

Ja, der er sgu mange IBM reklamer på CW
13 indlæg

Fantastisk leder fra redaktøren!
1 indlæg

Kom med argumenterne
4 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

De SAP-baserede økonomisystemer til kommunerne udgør kun en lille del af de mange kommende SAP-baserede systemer, som KMD håber, kommunerne vil tage i anvendelse.
11. marts 2010 kl. 12.20 | læs »

82 procent af alle open source-programmer kan afvikles på Microsofts Windows-platform.
11. marts 2010 kl. 13.01 | læs »

Live. Opdateret klokken: 12.26: Følg dagens retssmøde i Ljungman-sagen her.
11. marts 2010 kl. 11.13 | læs »

Det store globale Internet er med i den endelige kandidatpulje om at vinde Nobels Fredspris. Hvem, der præcis skal have præmien på 10 millioner svenske kroner, er endnu usikkert.
11. marts 2010 kl. 11.39 | læs »


Netop nu sidder bedrageridømte Stein Bagger i vidneskranken, mens hans tidligere samarbejdspartner, Mikael Ljungman, sidder på anklagebænken. Dagens møde er et stort tilløbsstykke.
11. marts 2010 kl. 10.58 | læs »



En teleinvestor slår for første gang i 15 år Bill Gates af tronen som verdens rigeste person. Se listen over verdens rigeste it-personer her.
11. marts 2010 kl. 10.31 | læs »



Opdateret: Det er to tidligere TDC-direktører, der skal stå i spidsen for elselskabernes krig på privatmarkedet mod TDC.
11. marts 2010 kl. 10.05 | læs »



Klumme: Hvordan starter man forfra som iværksætter, når den første succes er i kassen, og man pludselig har masser af penge på kontoen?
(4) | 11. marts 2010 kl. 10.00 | læs »



Konstruktionen af de nye IC4-tog spærrer for mobilsignalet. DSB erkender problemerne.
11. marts 2010 kl. 09.35 | læs »



Interview: Krisen har sparket ny udvikling i gang, der berører mange CIO'er. Se her, hvordan verden ser ud ifølge Chris McCain, ansvarlig for SAP's allerstørste ordrer i Europa.
11. marts 2010 kl. 09.02 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Jobworld
Webmaster
TOP-TOY A/S

SCR Freelance: Junior projektleder, Midtjylland
Skandinavisk Computer Rekruttering

Testmanager med konsulent-gen
Sogeti Danmark A/S

Account Manager
Elan IT ReSource A/S


 
Seneste debat