USA truede Sverige til at lukke Pirate Bay

Razziaen mod den svenske fildelingsside Pirate Bay blev sat i gang efter trusler fra USA om handelssanktioner, indrømmer den svenske justitsminsters sekretær efter afsløringer på svensk tv.

Den omdiskuterede fildelingstjeneste Pirate Bay blev lukket, fordi USA pressede Sverige med internationale handelssanktioner inden for rammerne af WTO (World Trade Organisation.)

Det fortalte den svenske justitsminister Thomas Bodströms sekretær, Dan Eliasson, efter Sveriges Televisions (SVT) nyhedsudsendelse Rapport i aftes afslørede detaljerne i hidtil ukendte breve og møder i sagen.

Sekretæren indrømmede overfor SVT, at USA havde påtalt, at der findes sanktionsmuligheder, hvis ikke Sverige og andre lande ikke følger de internationale regler for handel og ophavsret.

Påtale fra USA

Påtalen kom fra den amerikanske ambassade i Stockholm til den svenske regering.

I marts blev Dan Eliasson i et brev også mindet om sagen af John G. Malcolm, som er talsmand for Hollywood-lobbyens magtfulde ophavsretsorganisation, MPA (Motion Picture Association.)

I brevet mindede John G. Malcolm justitsministerens sekretær om, at den amerikanske ambassade ”indtrængende havde bedt den svenske regering at gribe ind overfor Pirate Bay".

Lobbyen bad Dan Eliasson om at ”udøve indflydelse for at få de lovudøvende myndigheder til at tage de nødvendige skridt mod Pirate Bay.”

I et svarbrev af 10. marts, som SVT er i besiddelse af, fortalte Dan Eliasson, at regeringen havde givet anklagere og politi instrukser om at skærpe kampen mod fildelerne.

Dan Eliasson skrev også i brevet, at regeringen ventede hurtige resultater.

Mødtes med anklagere

I løbet af foråret mødtes justitsministerens sekretær også med den svenske overanklager Sven-Erik Alhem for at diskutere fildeling generelt. Under mødet blev også den specifikke sag om Pirate Bay diskuteret.

Ifølge Sven Erik Alhem var Pirate Bay en stor sag i departementet - og ikke bare på embedsmandsniveau.

- Pirate Bay var den store sag på ophavsretssiden, og det var jo den, som havde foranlediget kontakterne fra USA om at man var bekymret for situationen, siger Sven-Erik Alhem til SVT.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos