Fortabt Longhorn-filsystem havner i SQL Server

Den kommende version af SQL Server vil indeholde dele af Microsofts filsystem WinFS, der på grund af tidspres blev droppet fra udviklingen af Longhorn.

Filsystemet WinFS skulle oprindeligt have været én af hovedkomponenterne i Microsofts nye styresystem Windows Vista, men softwaregiganten opgav at medtage WinFS, da udviklingsarbejdet med Longhorn blev mere og mere forsinket.

Siden da har det været uklart, hvornår brugerne eventuelt ville se noget til filsystemet, som Microsoft oprindeligt havde store forventninger til.

Nu ser det imidlertid ud til, at den næste version af SQL Server vil anvende om ikke hele WinFS, så i hvert fald dele af filsystemets teknologi.

Den kommende SQL Server vil indeholde WinFS' teknologi til håndtering af ustrukturerede data samt til automatisering af administrationsopgaver.

Det oplyser projektchef Quentin Clark fra Microsoft ifølge WinFS-projektets weblog.

Beslutningen om at medtage dele af WinFS i SQL Server betyder samtidig, at der ikke bliver tale om at distribuere WinFS som en selvstændig udvidelse.

I stedet skal WinFS modnes gennem integrationen med SQL Server og ADO.NET-projektet, skriver Quentin Clark.

Relevant link

WinFS weblog

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS