Fortabt Longhorn-filsystem havner i SQL Server

Den kommende version af SQL Server vil indeholde dele af Microsofts filsystem WinFS, der på grund af tidspres blev droppet fra udviklingen af Longhorn.

Filsystemet WinFS skulle oprindeligt have været én af hovedkomponenterne i Microsofts nye styresystem Windows Vista, men softwaregiganten opgav at medtage WinFS, da udviklingsarbejdet med Longhorn blev mere og mere forsinket.

Siden da har det været uklart, hvornår brugerne eventuelt ville se noget til filsystemet, som Microsoft oprindeligt havde store forventninger til.

Nu ser det imidlertid ud til, at den næste version af SQL Server vil anvende om ikke hele WinFS, så i hvert fald dele af filsystemets teknologi.

Den kommende SQL Server vil indeholde WinFS' teknologi til håndtering af ustrukturerede data samt til automatisering af administrationsopgaver.

Det oplyser projektchef Quentin Clark fra Microsoft ifølge WinFS-projektets weblog.

Beslutningen om at medtage dele af WinFS i SQL Server betyder samtidig, at der ikke bliver tale om at distribuere WinFS som en selvstændig udvidelse.

I stedet skal WinFS modnes gennem integrationen med SQL Server og ADO.NET-projektet, skriver Quentin Clark.

Relevant link

WinFS weblog

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S