Fogh: Jeg nævnte åbne standarder for Gates

Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) nævnte Danmarks ønske om at benytte åbne standarder i det offentlige, da han besøgte software-giganten Microsofts stifter Bill Gates i USA i sidste måned. Det oplyser statsministeren.

Danmarks beslutning om at benytte software baseret på åbne standarder i det offentlige var et af de emner, som statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) drøftede med Microsoft-stifter Bill Gates, da ministeren besøgte selskabets hovedsæde i Redmond i sidste måned.

Det oplyser Anders Fogh Rasmussen i et svar til Folketinget, hvor statsministeren nævner en række emner for samtalen med Bill Gates.

Svaret kommer efter kritik af, at statsministeren valgte netop software-giganten Microsoft, som én af de virksomheder, der fik besøg under et rejse i USA i sidste måned.

Standarder på dagsordnen

- Min samtale med Bill Gates i Seattle var af generel karakter, skriver Anders Fogh Rasmussen i svaret til Folketinget.

- Samtalen var domineret af en drøftelse af udfordringerne fra og konsekvenserne af globaliseringen, hvor Microsoft som en global it-virksomhed er en væsentlig aktør, oplyser ministeren endvidere.

Anders Fogh Rasmussen henviser til, at han blandt andet orienterede Bill Gates om arbejdet i Globaliseringsrådet, hvor Microsofts danske direktør Jørgen Bardenfleth har medvirket.

- Endelig nævnte jeg, at vi fra dansk side ønsker at sikre, at det offentliges brug af informationsteknologi, herunder software, er baseret på åbne standarder, skriver Anders Fogh Rasmussen.

Statsministeren oplyser, at han som bekendt også mødtes med Bill Gates under Microsoft-stifterens besøg i Danmark i 2004.

Intet IBM-svar

Anders Fogh Rasmussen gør opmærksom på, at han i forlængelse af besøget i juni hos den amerikanske præsident George W. Bush besøgte en række virksomheder og universiteter på den amerikanske vestkyst.

Enhedslistens it-ordfører Per Clausen har i forbindelse med Anders Fogh Rasmussens besøg hos Microsoft også ønsket svar på, hvorfor ministeren netop har besøgt denne it-gigant og ikke eksempelvis IBM.

Det svarer statsministeren ikke direkte på, ligesom også Per Clausens andet spørgsmål står ubesvaret hen.

Det spørgsmål lyder, om ministeren mener, 'at det sender et heldigt signal til omverdenen, når han aflægger et venskabeligt besøg hos en erhvervsmand, som i USA er dømt for misbrug af sin dominerende stilling?'




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere