SCO's IBM-anklager kraftigt amputeret

SCO's sag mod IBM er blevet kraftigt beskåret, efter dommeren i sagen valgte at smide over halvdelen af anklagepunkterne ud.

Dommeren i sagen mellem det skrantende softwarefirma SCO og it-giganten IBM har besluttet at stryge over halvdelen af de oprindeligt 294 anklagepunkter, SCO havde fremsat over for IBM.

IBM havde appelleret om at få afvist 198 punkter, og i sidste uge valgte sagens dommer at afvise næsten alle de punkter, IBM havde bedt om.

SCO's sag mod IBM handler i korte træk om, at SCO mener, at IBM har ladet dele af den del af kildekoden til Unix, som SCO har købt rettighederne til, sive over i dele af blandt andet Linux.

SCO har imidlertid behændigt undveget, når selskabet er blevet bedt om at præcisere dets anklager. Det var også netop, hvad dommer Brooke Wells fremhævede i sin afgørelse.

- SCO's argumenter kan sammenlignes med, at SCO siger til IBM, at det ikke vil fortælle, hvad IBM har gjort galt, fordi IBM allerede ved det, skriver hun.

Hun sammenligner således SCO's anklager med en person, der på vej ud af en butik beskyldes for tyveri og bliver tilbageholdt uden at måtte få at vide, hvad personen angiveligt har stjålet. Eller blot får udleveret butikkens katalog med besked om, at det stjålne kan findes et sted i kataloget.

SCO har været i strid modvind fra især open source-miljøet og dets støtter. Selskabet har lagt en stor del af dets ressourcer i sagen, men har haft svært ved at overbevise tilskuerne om, at det står med en stærk sag.

- Det var forudsigeligt, at der blev fjernet så mange anklagepunkter ud fra det, vi har set gennem hele processen. Der er ingen tvivl om, at det er skidt for SCO's sag, men den var nu temmeligt skidt i forvejen, siger analytiker Gary Barnett fra Ovum.

Selve sagen ventes at begynde i starten af næste år.

Relevant link

Groklaw's PDF af afgørelsen

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv vores nye netværkstekniker – skab fremtidens IT-løsninger!

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job