Microsofts kovending glæder Videnskabsministeriet

Videnskabsministeriet glæder sig over software-giganten Microsofts beslutning om at åbne for OpenDocument-formatet. Ifølge Microsoft skyldes tiltaget et pres fra den offentlige sektor i flere lande.

Software-kæmpen Microsofts beslutning om efter længere tids modstand at åbne for det åbne dokumentformat OpenDocument (ODF) med et nyt oversættelsesværktøj hilses velkomment af Videnskabsministeriet.

- Det er glædeligt, at Microsoft tager dette skridt i retningen af åbne standarder. Den manglende understøttelse af ODF-formatet i Microsofts Office-kontorpakke har været et specifikt kritikpunkt fra vores side, siger kontorchef Adam Lebech i IT- og Telestyrelsen under Videnskabsministeriet.

Fornuftigt skridt

Han mener, at de tiltag som Microsoft nu har lagt frem, peger i den rigtige retning.

Han håber dog, at selskabet vil være indstillet på at gå endnu længere og i højere grad bygge de nye værktøjer ind i selskabets Office-kontorpakke.

- Indtil videre findes der kun en prototype af løsningen. Vi glæder os til at se, hvordan det kommer til at fungere i praksis, men jeg skal ikke skjule, at det er en meget glædelig udvikling, vi ser nu, siger Adam Lebech.

Faldt for pres fra det offentlige

Microsoft har tidligere været modstander af, at åbne for det åbne format OpenDocument og i stedet ønsket at fremme selskabet eget åbne format Office Open XML.

Ifølge direktør for strategi og politik hos Microsoft Danmark, Anders Nørskov, har Microsoft truffet beslutningen om at udvikle værktøjer til understøttelse af OpenDocument-formatet for at imødekomme et stigende krav fra det offentlige.

- Vores kunder i specielt det offentlige har efterspurgt den her facilitet. Offentlige myndigheder i flere lande har et stigende ønske om at kunne kommunikere i flere formater, og det vil vi understøtte dem i, siger Anders Nørskov.

- Vi vil give det offentlige mulighed for at servicere borgerne i de formater, som det offentlige ønsker at kommunikere i, hvad enten der er tale om PDF, ODF eller Open XML, siger han.

Øget åbenhed

Anders Nørskov oplyser, at Office-pakken understøtter knapt 30 formater.

Ifølge ham ligger det i tråd med selskabets generelle linje at understøtte de formater, som kunderne har behov for.

At beslutningen først kommer nu, skyldes ifølge Anders Nørskov, at der nu ligger en ISO-specifikation på OpenDocument-formatet.

- Vi har tidligere sagt, at vi ikke havde nogen aktuelle planer om at gøre det her, men nu gør vi det så som et svar på de kundeønsker, der har været i den offentlige sektor. Det skal ses som et af mange initiativer for at øge interoperabilitet mellem forskellige it-løsninger og platforme, siger Anders Nørskov.

I IT- og Telestyrelsen oplyser kontorchef Adam Lebech,
at Videnskabsminister Helge Sander i forlængelse af den danske beslutning om at indføre åbne standarder i det offentlige har indbudt partiernes it-ordførere til en drøftelse i august.

Her vil blandt andet dokumentformater være på dagsordenen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS