TDC lancerer 50 Mbit/s bredbånd i år

TDC tilbyder at øge hastigheden på en en Mbit/s-forbindelse til otte Mbit/s uden beregning for at give kunderne smag for de høje hastigheder. "Vi lancerer både 20 og 50 Mbit/s-tilbud senere i år," siger TDC-direktør.

Et sommertilbud om gratis at øge hastigheden på en en Mbit/s-forbindelse til otte Mbit/s er lokkemad fra TDC, inden selskabet senere på året lancerer bredbåndsforbindelser med hastigheder helt op til 50 Mbit/s.

- Vi tror på, at behovet for højere hastigheder er stigende og kommer senere i år med tilbud om både 20 og 50 Mbit/s-forbindelser, siger Gert Rieder, direktør for TDC Privat.

Tester i Århus

Gert Rieder vil ikke sige noget om, hvornår TDC's superhurtige bredbåndstilbud bliver tilgængelige, men han afslører, at TDC i øjeblikket har 17 brugere i Århus til at teste 50 Mbit/s-forbindelsen.

- Vi kommer til at dække omkring halvdelen af Danmark med vores 20 Mbit/s-forbindelse og vil altså ikke koncentrere dækningen omkring de store byer, siger Gert Rieder.

Med hensyn til 50 Mbit/s-forbindelserne vil TDC foreløbig afvente resultaterne af testkørslen i Århus.

Opgraderer netværket

Introduktionen af 20 og 50 Mbit/s-forbindelserne betyder, at TDC's netværk skal opgraderes.

Helt konkret skal der installeres en række nye såkaldte DSLAM's (Digital Subsciber Line Access Multiplexer).

- Disse DSLAM's, der tidligere stod centralt i netværket, bliver rykket tættere på kunderne for at sikre de høje hastigheder, forklarer TDC-direktøren.

Han erkender, at tilbuddet om at øge båndbredden for en Mbit/s-kunderne er en slags lokkemad, der skal give kunderne en idé om, hvor meget hurtigere det hele foregår ved de høje bredbåndshastigheder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura