Tele2: Vi kan da ikke lukke for nettet

Det er fysisk umuligt at lukke for adgangen til russer-siden Allofmp3.com, mener Tele2, efter Antipiratgruppen har begæret fogedforbud mod sitet. "Det kan kun ske ved at lukke internettet", mener Tele2.

Tele2 varsler bål og brand, hvis Antipiratgruppen får held med at trække et fogedforbud ned over selskabet i bestræbelserne på at tvinge Tele2 til at lukke for kundernes adgang til det omdiskuterede russiske musiksite Allofmp3.com, som APG mener er ulovligt.

Ifølge Tele2 er det nemlig helt umuligt at lukke for adgangen Allofmp3.

- Vi kan kun reelt opfylde det krav ved fuldstændigt at spærre forbindelsen til hele internettet for alle vores kunder. Og det er vi ikke interesseret i, siger Jens Breüner, juridisk og regulatorisk chef hos Tele2.

Indtil videre har Tele2 ifølge Jens Breüner dog ikke modtaget noget fogedforbud fra Antipiratgruppen.

Sker det, får Tele2 ifølge Jens Breüner "et meget stort problem".

- Og derfor er det da også et spørgsmål, som vi vil gå til med en vis ildhu, som han siger.

Et par måneder siden

Antipiratgruppen skrev for et par måneder siden til internetudbyderen med krav om lukning af alle kunders adgang til den russiske side, fortæller Jens Breüner.

Ifølge Jens Breüner skal der stilles sikkerhed for eventuelle tab, når man nedlægger fogedforbud over firmaer, som kan miste penge på grund af fogedforbudet.

Med en årlig omsætning på et trecifret millionbeløb og 200.000 internetkunder vil der være tale om et anseeligt beløb.

- For hver dag der går, vil taxameteret tikke, siger Jens Breüner.

Der har tidligere været diskussion mellem kulturministeriet og Antipiratgruppen omkring holdningen til, om Allofmp3.com er ulovlig.

Hidtil har holdningen hos kulturministeriet nemlig været at danske brugere af siden som sådan er i god tro hvis de handler på sitet.

Jyske Bank

Mainframe-specialist med DevOps-mindset

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

LB Forsikring

IT Risk Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S