Løsepenge-software i voldsom vækst

Antivirus-virksomheden Panda noterer en vækst på 30 procent i antallet af løsepenge-software, hvor ofrene afkræves løsepenge, for password eller værktøjer, der kan give dem kontrollen over deres "kidnappede" filer tilbage.

"Betal, eller vi sletter en af dine filer hver halve time." Sådan en melding er der stadig flere it-brugere, som modtager i deres indbakke.

Ifølge antivirusvirksomheden Panda er udbredelsen af ransom-ware eller løsepenge-software i voldsom vækst.

Alene i andet kvartal i år er antallet af registrerede angreb med virus, der kaprer offerets filer og kræver løsepenge, steget med 30 procent.

Hest eller orm

Ransomware kan være trojanske heste, virus eller orme og spreder sig på samme måde som andre ondsindede programmer.

Virus kommer for eksempel ind gennem bagdøre, der allerede er installeret i systemet, via web-sites, e-mail eller fildelingstjenester.

Det næste, der sker, er, at filerne på pc'en krypteres, og ejeren tilbydes en dekrypterings-nøgle mod at betale et beløb i løsepenge.

I foråret dukkede Ransom.A op. Den truer med at slette vilkårlige filer hver halve time, indtil offeret betaler et beløb på cirka 60 kroner.

Betalingen formidles gennem Western Union og er ifølge digi.no stort set umulig at spore. Når afpresserne har modtaget pengene, sender de en dekrypterings-nøgle til offeret, der eliminerer virus og retablerer de krypterede filer.

(Det frarådes dog på det kraftigste, at man betaler til virusbagmændene. I stedet bør man kontakte antivirusfirmaerne, der som regel kan hjælpe med at bryde krypteringen. - Red.)

Organiseret kriminalitet

Krypteringsalgoritmerne, som de kidnappede filer krypteres med, ses med helt op til 660 bit, hvilket gør det stadig vanskeligere for antivirus-selskaberne at knække dem.

Ransomware knyttes oftere og oftere sammen med organiseret kriminalitet, og det bedste råd, der er at hente, er at beskytte sine computere med et opdateret antivirusprogram samt installere de seneste sikkerhedsopdateringer.

Derudover anbefales det at tage hyppige sikkerhedskopier af alle dokumenter, databaser og e-postarkiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS