Producenter ignorerer batterisikkerhed

Pc-producenterne lader hånt om velkendte sikkerhedsforanstaltninger til sikring af batterier til bærbare pc'er mod overophedning, mener kemiprofessor.

Hverken pc-producenterne eller batteri-producenter vil tage skylden for den seneste tids omfattende tilbagekaldelser af lithiumionbatterier til bærbare pc'er.

Det til trods for, at der findes en række velkendte sikkerheds-foranstaltninger, der burde have forhindret de problemer, som senest Sony-producerede batterier er løbet ind i.

En række pc- og elektronikproducenter mødtes i sidste uge for at drøfte en ny standard for batterisikkerhed.

Sony var ikke med

Det skete dog uden Sonys tilstedeværelse, ligesom Apple heller ikke deltog i mødet.

Sonys batterier er kommet i søgelyset, efter først Dell måtte tilbagekalde 4,1 millioner batterier på grund af brandfare, hvorefter Apple måtte følge trop med yderligere 1,8 millioner batterier.

Men så langt burde det aldrig være kommet, hvis producenterne benyttede sig af nogle af sikkerhedsforanstaltninger, der er udviklet til at forhindre overophedning af lithiumionbatterier.

Ifølge kemiprofessor Donald Sadoway fra Massachusetts Institute of Technology kan ekstrem overophedning undgås, så en bærbar pc slet ikke når så langt som til at bryde i brand.

Kendt teknologi

- Teknologien var klar i midten af 1990'erne. Vi ved godt, hvordan man konstruerer et sikkert lithiumionbatteri, siger Donald Sadoway.

Det kan eksempelvis ske ved at indbygge et kredsløb, der kan opdage uregelmæssigheder i opladningsprocessen, et tilsætningsstof, der hæmmer antændelsen af batteriet, eller en porøs plastikbarriere, der smelter ved høje temperaturer og stopper den kemiske proces.

Sony oplyser, at selskabet designer batterierne i samarbejde med pc-producenterne. Det er med andre ord pc-producenterne, der bestemmer, hvorvidt der skal indbygges sikkerhedsforanstaltninger eller ej.

Sikkerhed afhænger af leverandør

- Jeg stiller mig selv spørgsmålet: Hvorfor bliver batterier lavet uden disse sikkerhedsforanstaltninger? Der er noget galt, og jeg tror, det handler mere om menneskelig adfærd end om kemi, siger Donald Sadoway.

Han peger på, at pc-producenterne kræver superbillige batterier, der både kan levere stor energi og genoplades hurtigt.

Sony oplyser, at implementeringen de tilgængelige sikkerhedsforanstaltninger typisk afhænger af den underleverandør, der samler selve batterierne for pc-producenterne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos