McDonald's spreder passwords til hackere

McDonald's i Japan er uforvarende kommet til at sprede spyware, der kan sende informationer om brugernes passwords til hackere. Fejlen skete i forbindelse med en konkurrence, hvor McDonald's udlovede mp3-afspillere som præmie.

McDonald's i Japan er i fuld færd med at tilbagekalde stribevis af mp3-afspillere.

Afspillerne var præmier i en konkurrence, som fast food-kæden afholdt. Uheldigvis indeholdt afspillerne en ubehagelig form for spyware.

Op mod 10.000 personer anslås at have været udsat for problemet, efter at have modtaget deres Flash-baserede mp3-afspiller, der indeholdt 10 sange samt en variant af spyware-programmet QQpass spyware Trojan.

Vindere af konkurrencen modtog den spyware-behæftede præmie, efter at have købt et stort glas sodavand og indleveret et serienummer fra bægeret, som en del af konkurrencen. Konkurrencen var sponseret af McDonald's og Coca-Cola.

Brugere, der tilsluttede den McDonald's-brandede mp3-afspiller til deres Windows-pc, blev udsat for spyware-programmet, der var programmeret til at overføre brugerens web-passwords og andre følsomme oplysninger til hackere.

Hvordan problemet kunne opstå er endnu uklart.

Antagelsen er dog, at en inficeret maskine, der er blevet brugt til at kopiere det reelle indhold til afspillerne, er den mest tænkelige sikkerhedsbrist.

McDonald's i Japan har undskyldt for fejltagelsen og etableret en hotline, der kan hjælpe de uforvarende brugere med at få returneret den inficerede afspiller og udsende en ny, uinficeret erstatning.

En meddelelse om, hvordan man kan rense en pc, der er blevet inficeret med QQpass spyware Trojan, er ligeledes udsendt. Meddelelsen er på japansk.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job