Strammere licensregler i Vista

Tema: Nye licensregler i Vista betyder, at man kun kan installere programmet på én ny maskine. Herefter er versionen ubrugelig, og man bliver nødt til at finde tegnebogen frem og købe en ny kopi af programmet.

Man skal tænke sig godt om, før man installerer sin retail-version af Windows Vista på en anden computer.

Nye licensregler gør nemlig, at man kun kan overflytte programmet til én ny maskine.

Vil man flytte operativsystemet endnu en gang, skal men købe en helt ny kopi af programmet.

Det fremgår af licensvilkårene for Vista Home Basic, Home Premium, Ultimate og Vista Business.

Det er en klar stramning af licensreglerne i forhold til fuldpakkeversionen af Windows XP.

XP har nemlig ingen restriktioner for, hvor mange gange man kan flytte licensen til en ny computer.

Retail-versionen af Vista er den fuldpakkeløsning, som koster 2779 kroner og købes seperat.

Skift ikke bundkort

De nye regler betyder også, at Vista vil identificere den indkøbte hardware som en helt ny computer, hvis man skifter vitale komponenter, som eksempelvis bundkort.

Da det kun er muligt at overflytte Vista-installationen en gang, kan man derfor løbe ind i problemer, hvis man jævnligt udskifter sin hardware.

Microsofts nye regel gælder kun for retail-versionen af Vista.

Licensreglerne for de meget mere populære og betydeligt billigere OEM-versioner bliver de samme som dem, man kender fra Windows XP. En OEM-version kan kun installeres på en maskine, og Vista-udgaven kommer til at koste 1149 kroner.

Da fuldpakkeversion kun sælges i et meget begrænset antal, forventer Microsoft ikke, at licens-stramningen bliver det store problem.

- De nye licensregler vil kun få betydning for ganske få kunder, siger Nis Bank Lorentsen, divisionschef for Windows.

Dem, der har brug for versioner, som kan installeres på mange maskiner, falder nemlig typisk ind under andre licensaftaler.

Han siger dog samtidig, at købere af en retail-version skal være opmærksom på, at den kun kan benyttes til en overflytning.

Vil gøre det sværere for piraterne

Begrundelsen for at stramme reglerne så markant er, at Microsoft ønsker at begrænse piraternes muligheder for at udnytte operativsystemet.

- De åbne versioner af XP er nemme at misbruge, siger Nis Bank Lorentsen.

Med de nye begrænsninger i Vista forventer vi, at problemet med ulovlige versioner af vores software bliver meget mindre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere