Skal net-udbyderne bekæmpe Allofmp3?

Computerworld har spurgt tre af Folketingets it-ordførere, om det er rimeligt, at man bruger internetudbyderne til at bekæmpe en internettjeneste som AllofMP3?

De danske internetudbydere får hverken medvind eller modvind fra det politiske landskab i sagen om Allofmp3 og påbud om spærring af internetsider.

Computerworld har bedt tre it-ordførere om at forholde sig til den aktuelle diskussion om Allofmp3.com.

- Jørn Dohrmann, Dansk Folkeparti. Er det rimeligt, at en internetudbyder skal spærre adgangen til en side som Allofmp3.com?

- Nej. Man må i musikbranchen erkende, at internettet er både godt og skidt.

Det er komponisten og pladeselskabet, der skal sikre sig, at der ikke kan downloades filer uden at der er betalt for det, og det må være musikbranchens opgave at sagsøge dem, der står bag internetsiden.

- Det kan ikke være meningen, at man går til internetudbyderne, for de har slet ikke noget med den sag at gøre.

Konservativ tvivl

- Per Ørum Jørgensen, Konservative. Er det rimeligt, at en internetudbyder skal spærre adgangen til en side som Allofmp3.com?

- Ja, det er det, men situationen er ikke sort-hvid. Et eller andet sted handler det om at finde en vis balance omkring det.

Internettet er sådan lidt wild west, og derfor ser man jo også mange løsninger, hvor man famler sig frem i øjeblikket for at imødekomme de interesser, man gerne vil beskytte. I denne situation har jeg det egentligt fint med, at man får sat en stopper for russerne.

Men jeg synes, at det er svært at sige, om fremgangsmåden er rigtig eller forkert, men jeg tror bare, at man må erkende, at internettet er så uoverskueligt, at vi nok i fremtiden i højere grad vil se, at vi griber til den her slags metoder.

Men det stiller da nogle principielle spørgsmål, hvor vi måske ikke har alle svarene endnu.

Hvem har svaret?

- Magnus Heunicke, Socialdemokraterne. Er det rimeligt, at en internetudbyder skal spærre adgangen til en side som Allofmp3.com?

- Vi står i et dilemma. Selvfølgelig skal man gøre alt for at dæmme op for den kriminalitet, der foregår på nettet, men jeg kan også sagtens forstå, at teleudbyderne ikke mener, at det er deres ansvar, for hvor er grænsen så?

- Man kan i hvert fald sige, at fremadrettet vil den her model ikke kunne holde, så derfor påhviler det blandt andet os politikere at finde et svar på, hvad man ellers kan gøre, siger Magnus Heunicke, der dog endnu ikke selv har noget svar på spørgsmålet.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S