Svensk politi indfører open source

Den svenske Rigspolitistyrelse forventer at kunne spare flere hundrede millioner kroner i de kommende år ved at gå delvist over til open source på en række områder.

Rigspolitiet i Sverige har besluttet at slippe open source-programmer ind i sit ellers lukkede it-miljø og forventer i de kommende år at spare flere hundrede millioner kroner på de åbne programmer.

- Vi vil have større valgfrihed, siger Lena Charpentier, it-chef hos den svenske Rigspolitistyrelse, til ComputerSweden.

It-chefen hævder, at kunne halvere omkostningerne hvis myndighedernes nuværende it-infrastruktur byttes ud med open source.

Fra Linux til Apache

Blandt de åbne programmer, som Rigspolitistyrelsen interesserer sig for er Operativsystemet Suse Linux, applikationsserveren Jboss, databasen MySQL og webserveren Apache, skriver ComputerSweden.

- Vi har testet og set, at det fungerer. Nu kan vi tage åbne programmer i brug på vores platform, hvilket giver øget valgfrihed, siger Lena Charpentier til ComputerSweden.

Sparer mindst 50 procent

Initiativet tager politiet først og fremmest for at spare penge, og forventningen er at kunne spare mindst 50 procent ved at satse på open source.

- Tanken er ikke, at vi skal gå helt over til åbne programmer eller skifte alle vores nuværende programmer ud, men vi vil have flere valgmuligheder og leverandøruafhængighed, siger Lena Charpentier til ComputerSweden.

It-chefen mener også, at det vil hjælpe politiet med at rekruttere nye medarbejdere at gå over til open source, fordi de "åbne programmer er almindelige på universiteterne."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere