Sun slipper Java fri som open source

Efter årelange debatter er Sun Microsystems klar til at frigive Java som åben kildekode.

Mandag klokken 15 dansk tid bliver det officielt. Sun frigiver Java under version 2 af General Public License (GPLv2).

På den Sun-hostede webside java.net kan interesserede således hente koden til Java Micro Edition (Java ME), der henvender sig til mobilplatformen og Java Standard Edition (Java SE) til desktop-applikationer.

Open source-plan

Frigivelsen af de vigtigste programmer i Java-miljøet betyder, at alle kan skabe nye eller udvikle modificerede udgaver af disse programmer.

- Det er en del af vores strategi om, at alle vores produkter skal ud som open source. Vi mener, at det er en kæmpefordel for alle parter og et skridt, der vil gøre Java endnu bedre og udbredt, fortæller Peter Lange, marketingchef for Central og Nordeuropa hos Sun.

Koden er blevet gennemgået med en tættekam for ikke at komme på kant med rettigheder og forpligtigelser.

Sun bevarer dog stadig retten til varemærket Java, og før nogen kan anvende navnet, skal deres produkt testes og godkendes af Sun.

Godt set

Også open source-folket er begejstret for Suns beslutning, og ser store værdier i en frigivelse af produktet.

- Det er godt set af Sun. For at forblive i front er en åbning som denne nødvendig. Software bliver mindre og mindre værd, det er de produkter og services, der ligger rundt om produktet som har værdi, siger Morten Kjærsgaard, Formand, Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark.

- Det er en god ide at åbne sine snitflader og arkitektur, og selv Microsoft har set nødvendigheden af åbenhed, hvilket samarbejdsaftalen med Novell er et godt eksempel på, siger Morten Kjærsgaard.

Java er et af de mest benyttede programmeringssprog, og Sun anslår at der er 4,5 millioner Java-udviklere i verden.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S