Allofmp3.com er ulovlig i Rusland

Det omstridte musiksite Allofmp3, der sælger piratkopier af musik fra Rusland, er også ulovligt i hjemlandet, erfarer Computerworld.

Det omstridte musiksite Allofmp3 er ulovligt i Rusland, erfarer Computerworld efter gennemgang af dokumenter om sagen.

Dermed har musikselskaberne en reel mulighed for at retsforfølge Allofmp3 med russisk lovgivning i hånden - en ting, som der ellers har været sået tvivl om.

Faktisk vedtog det russiske parlament allerede i 2004, at distribution via internettet var omfattet af lovgivningen om distribution af ophavsretligt beskyttet materiale, men ændringen trådte først i kraft 1. september i år.

Forbudet faldt på plads i Rusland, efter pladeselskabernes rettighedsorganisation, IFPI, der også førte sagen mod internetudbyderen Tele2, foranledigede en statsadvokat-undersøgelse af Allofmp3.com i Moskva for eventuelle overtrædelser af den russiske lovgivning.

Fogedforbud

Allofmp3 kom i søgelyset herhjemme fornylig, da Fogedretten nedlagde et fogedforbud, der hindrede internetudbyderen Tele2 i at give selskabets kunder adgang til musikstedet Allofmp3.com.

Siden har debatten raset - blandt andet om hvordan internettets globale struktur kan spille sammen med landenes forskellige lovgivninger.

Russisk lovgivning er som udgangspunkt meget striks, når det gælder distribution af ophavsretlig beskyttet musik uden de nødvendige tilladelser.

Indtil juli 2004 var lovgivningen imidlertid meget specifik i forhold til, at distributionen foregår på fysiske medier som cd’er eller dvd’er, hvilket ikke er tilfældet med Allofmp3.com, hvor distributionen foregår elektronisk via internettet.

I juli 2004 gennemførte det russiske parlament den pågældende ændring af lovgivningen, så også distribution via internettet var omfattet.

Fastholder behovet for en fogedretskendelse

Umiddelbart ser Allofmp3's nye status som ulovlig i hjemlandet ikke ud til at få nogle konsekvenser i Danmark.

De danske internetudbydere afventer nemlig, at de – ligesom udbyderen Tele2 – blliver mødt med fogedforbud, før de tager skridt til at blokere for Allofmp3.com.

- Vi kan naturligvis ikke holde øje med alle websteder på internettet og selv tage stilling til, hvad der er rigtigt og forkert, men modtager vi et fogedforbud vil vi naturligvis rette os efter det. Vi har dog ikke modtaget et fogedforbud endnu, siger Kaj Skov, der er teknisk direktør i Danmarks næststørste internetudbyder, Telia Stofa.

Han understreger, at det naturligvis også handler om webstedernes sikkerhed for, at de ikke kan risikere at blive uforvarende lukket.

- I forbindelse med børnepornografi oplevede vi i begyndelsen desværre nogle fejl, hvor websteder blev uretmæssigt blokeret og det skal vi helst ikke opleve igen, siger Kaj Skov.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune