Telenor sætter små-betalere bagerst i køen

Kunder med et forbrug på mindre end 452 kroner om måneden havner bagerst i køen, når de ringer til norske Telenors kundeservice. Men det holder firmaet hemmeligt for kunderne.

Kunder hos Sonofon og Cybercitys norske ejer Telenor havner bagerst i køen hos kundeservice, hvis de ringer for mindre end 452 kroner om måneden.

Selskabet sorterer nemlig kundernes plads i køen ud fra deres månedlige mobilforbrug.

Det betyder, at kunder som ringer for et mindre beløb, havner langt nede i køen, når de har allermest brug for hjælp hos kundeservice. Men det holder selskabet hemmeligt for kunderne, skriver NRK.

Sorterer folk ud fra telefonnummer

I praksis sker sorteringen ved at kunderne bliver bedt om at indtaste deres telefonnummer, når de har ringet op til kundeservice.

Og nummeret skal ikke nødvendigvis tastes ind for at sikre kunden den hurtigste betjening. Nummeret bruges nemlig i stedet til at sortere folk efter, hvor gode kunder de er.

Jo flere penge kunden bruger på Telenor, jo bedre bliver pladsen i køen hos kundeservice. Og kunder som bruger mindre end 452 kroner om måneden bliver sat bagerst i køen, afslører NRK i aften.

Fremgangsmåden gælder både for mobil-og fastnetkunder, bekræfter administrerende direktør hos Telenor, Erik Helset.

Flere opfindsomme påfund

For tre år siden indførte Telenor en service, hvor kunder mod en månedlig betaling kunne komme først i køen.

Men den service blev droppet efter kritiske indslag om ordningen på norsk tv.

De danske datterselselskaber Sonofon og Cybercity sorterer i modsætning til moderselskabet Telenor ikke deres kunder, fortæller Peter Glüsing, som er pressechef for begge virksomheder.

- Vi har heller ingen planer om at gøre det, siger han.

Telenor har tidligere gjort sig bemærket ved at anvende systemer, som automatisk forskelsbehandler kunderne.

I september kom det således frem, at kunder som bander og svovler i telefonen automatisk omstilles til første ledige medarbejder og dermed bliver betjent hurtigere af kundeservice.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S