IBM i intern mail: Kartel-aftale gælder endnu et år

IBM erkender i en intern mail, at den hemmelige jobkartel-aftale mellem A.P. Møller - Mærsk og IBM gælder frem til november 2007. Det betyder, at medarbejderne ikke kan skifte job til rederiet i endnu et år.

Efter Computerworlds afsløring af en hemmelig jobkartel-aftale mellem IBM og A.P. Møller - Mærsk i sidste uge, har IBM's administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, omsider valgt at informere IBM's medarbejdere om aftalen.

Det skete fredag 17. november i en intern mail sendt fra Lars Mikkelgaard-Jensen IBM-ansatte.

I mailen erkender IBM blankt, at selskabets medarbejdere er hindret i at få ansættelse hos A.P. Møller-Mærsk Gruppen som følge af en hemmelig aftale, der blev indgået, da IBM købte Mærsk Data i 2004.

IBM: Normalt
- Da IBM i 2004 købte Mærsk Data med overtagelse den 1. december 2004 indeholdt kontrakten - hvilket er helt normalt i forbindelse med virksomhedsovertagelser - en gensidig jobklausul gældende frem til november 2007, skriver Lars Mikkelgaard-Jensen i den interne mail.

Af mailen fremgår det, at den hemmelige aftale blev indgået for at sikre de værdier, som IBM købte af A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

- Man ønsker naturligt nok ikke at investere i en række kompetencer, der så i løbet af kort tid går tilbage til sælgeren, skriver Lars Mikkelgaard-Jensen i mailen.

Samtidig fremfører han - som IBM også har gjort tidligere til Computerworld - at IBM generelt ønsker så få klausuler som muligt og kun, hvor selskabet opfatter det som strengt nødvendigt.

Sagsanlæg

Efter mailen blev udsendt, har sikkerhedskonsulent i IBM, Claus Bobjerg Juul, valgt at trække IBM i retten med krav om kompensation på 180.000 kroner.

Sagen skal køres af fagforbundet Prosa, der er rasende over mailen, som faglig sekretær, Hanne Lykke Jespersen kalder for "ekstremt provokerende".

Prosa afholder medlemsmøder for de IBM-ansatte i nærmeste fremtid og tror, at udmeldingen vil få endnu flere til at lægge sag an.

Den interne mail fra Lars Mikkelgaard-Jensen:

Den 17. november 2006

Der har igen i dag været dækning i forskellige medier af problematikken om kontrakter med jobklausuler. Det fremgår blandt andet, at IBM har genforhandlet en kontrakt med A.P. Møller - Mærsk, og at denne kontrakt fortsat indeholder jobklausuler.

Her er fakta:

1. Da IBM i 2004 købte Mærsk Data med overtagelse den 1. december 2004 indeholdt kontrakten - hvilket er helt normalt i forbindelse med virksomhedsovertagelser - en gensidig jobklausul gældende frem til november
2007.

Man ønsker naturligt nok ikke at investere i en række kompetencer, der så i løbet af kort tid går tilbage til sælgeren.

2. Der har, siden kontrakten blev underskrevet, IKKE været tale om at forlænge denne periode.

3. Som kommunikeret tidligere ønsker vi ikke jobklausuler. Kun hvor helt specielle forhold gør det nødvendigt, kan der være behov for tidsbegrænsede
rekrutteringsklausuler for de medarbejdere, der arbejder på en konkret opgave.

4. Som ligeledes tidligere kommunikeret er det IBM Danmarks mål, at eksisterende jobklausuler afvikles eller genforhandles efter ovenstående retningslinier (det vil sige: kun hvor helt specielle forhold gør det nødvendigt, kan der være behov for tidsbegrænsede rekrutteringsklausuler for de medarbejdere, der arbejder på en konkret opgave).

Det arbejde pågår nu, og det omfatter også kontrakten mellem APMM og IBM.

Der er således ikke noget nyt i den artikel, der bringes i Computerworld i dag.

Er der fortsat usikkerhed eller behov for en uddybende forklaring, er man meget velkommen til at kontakte mig på telefon eller pr. mail.

Med venlig hilsen
Lars

Lars Mikkelgaard-Jensen,
Administrerende direktør, IBM Danmark A/S

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S