Sony sætter PS3-bagmand på sidelinien

En omrokering i Sonys ledelse fjerner Ken Kutaragi, der har været en af hovedkræfterne bag playstation-familien. Det kan markere, at Sony ikke vil producere spil-hardware længere.

Ken Kutaragi, en af hovedhjernerne bag alle tre generationer af Playstation-konsoller, er udnævnt til bestyrelsesformand og administrerende direktør i Sony Computer Entertainment (SCE), skriver Financial Times.

Omrokeringen i Sonys ledelse understreger selskabets vanskeligheder på spilmarkedet, konkluderer avisen.

Det overraskende udspil, som rent teknisk er en forfremmelse, fjerner nemlig Ken Kutaragi fra den daglige ledelse af Sonys spil-afdeling i en kritisk periode.

Efter en akkurat overstået og vanskelig lancering af Playstation 3 i Japan og USA er Sony desperat efter at sikre, at selskabets komplicerede spillekonsol triumferer i julesalget.

Sony beskriver omrokeringen som en styrkelse af ledelsens sammensætning.

På længere sigt vil Playstation 3 møde hård modstand fra Microsofts X-box 360 og Nintendos Wii, samtidig med, at analytikere frygter, at den europæiske lancering ikke er fuldt ud forberedt.

Skift fra hardware til software

Kazuo Hirai, en veteran i SCE’s amerikanske afdeling, der for tidligt erklærede spilkonsol-æraen ovre for fire år siden, overtager Ken Kutaragis plads som SCE’s driftsdirektør.

Ifølge analytikere kan Kazuo Hirais forfremmelse til en global rolle i SEC markere et kritisk skifte i Sonys ledelsestankegang, der betyder, at selskabet ændrer dets prioriteringer, således at de nuværende spillekonsoller bliver Sonys sidste som hardwareproducent.

- Udnævnelsen af Hirai kan være starten på et skifte fra hardware til software. Jeg kan ikke forestille mig en Playstation 4 nu, siger Yuta Sakurai, analytiker hos Nomura til Financial Times.

Andre analytikere vurderer ifølge Financial Times, at Ken Kutaragi var den rette til at lede SCE som en hardwareproducent. Men Sony ser nu muligvis bedre muligheder i kun at fremstille spil.

Sony har taget en stor økonomisk risiko ved at investere i Playstation 3, og selskabet vil formentlig tabe på konsollen i nogle år.

Evnen til at dække det tab vil blandt andet afhænge af selskabets evne til at producere populære spil.

Der er dog også dem, der mener, at Ken Kutaragi vil bibeholde en tæt kontrol med den afdeling, han har gjort så mægtig.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S