Domstol afviser SCO's Unix-sag mod IBM

SCO taber med teknisk knockout i sagen mod IBM over en række rettigheder til Unix-styresystemet. En amerikansk domstol har afvist sagen, fordi SCO ikke har leveret det nødvendige bevismateriale.

I sidste uge afviste dommeren firmaet SCO’s anlagte sag mod IBM for overtrædelse af SCO’s påståede rettigheder til dele af Unix-styresystemet.

I juli afmonterede dommeren SCO’s anklage ved at fjerne mere end halvdelen af anklagepunkterne i sagen.

Årsagen var, at SCO ikke var i stand til at præcisere anklagerne nærmere. Nu har dommeren således afvist hele sagen af næsten samme grund.

SCO's sag mod IBM handler i korte træk om, at SCO mener, at IBM har ladet dele af den del af kildekoden til Unix, som SCO angiveligt har rettighederne til, sive over i dele af kildekoden til Linux-styresystemet.

Fra Unix til Linux

Dommerens afgørelse er især godt nyt for Red Hat, Novell, IBM og HP, der alle har opbygget blomstrende forretninger omkring Linux open-source software.

Unix var oprindelig udviklet af firmaet AT&T, men selskabet tillod at styresystemet blev kopieret.

Resultatet blev en myriade af varianter, hvoraf flere fandt vej til offentligheden – det såkaldte public domain.

I de tidlige 1990’ere skrev Linus Torvalds, der dengang læste på universitetet i Helsinki, en version fra bunden, som han kaldte Linux. Torvalds udgave Linux på internettet, så andre kunne kopiere og forbedre det. Linux blev hurtig populært og var med til at øge interessen for open-source-konceptet.

Tanken bag open-source er blandt andet, at firmaer kan tjene penge på at udgive softwaren i fysiske pakker og tilbyde rådgivning om softwaren eller lignende, men de kan ikke anvende ophavsretten i et forsøg på at undgå at softwaren bliver kopieret.

I sidste måned indgik Microsoft og Novell således en ”historisk” aftale, der skal arbejde for at styresystemerne Windows og Novells Suse-Linux kommer til at arbejde bedre sammen. ´

Som en del af aftalen fremgår også, at Microsoft vil forhandle Novels Linux-udgave. Der er således i sandhed tale om en historisk aftale, der bilægger mange års strid mellem styresystemerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S