MySpace til Apple: Stop ormen nu

MySpace.com vil have Apple til at opdatere sin QuickTime-afspiller, så den ikke kan bruges som angrebsplatform på den sociale netværkstjeneste. Apple er foreløbig kun klar med en midlertidig løsning.

MySpaces henvendelse til Apple kommer efter at en orm i form af en ødelæggende QuickTime-film har floreret på den sociale netværkstjeneste MySpace i weekenden.

Ormen består af et JavaScript, der er indlejret i den omstridte QuickTime-film, og den udnytter afspillerens understøttelse af JavaScript-kode.

Når filmen afspilles, bliver man inficeret, hvilket udmønter sig i, at legitime links i brugerprofilen bliver udskiftet med henvisninger til phishing-websider.

Samtidig integreres videoen på profilen side, så andre besøgende risikerer at blive inficeret.

Sikkerhedsfirmaet F-secure skriver på sin blog, at målet med angrebet er at lokke brugerne til at besøge phishing-sider, der er designet til at ligne MySpaces log-in-side og derfor beder om en række brugeroplysninger.

MySpace: Ikke godt nok
Apple arbejder på sagen, men har foreløbig kun været i stand til at levere en midlertidig løsning på problemet, der består i, at man deaktiverer QuickTime-funktionen i Internet Explorer.

Da ormen også kan angribe via Firefox-broeseren, mener MySpace ikke, at det er godt nok.

- Da vi erfarede, at der var en orm, der udnyttede QuickTime-afspilleren, rettede vi straks henvendelse til Apple for at få få lukket hullet, siger Hemanshu Nigam, der er sikkerhedschef i MySpace til News.com.

Han mener, at Apple bør levere varen hurtigere.

- Vi har desuden rapporteret episoden til myndighederne for at få en tilbundsgående undersøgelse, siger Nigam.

Mens Apple arbejder på en løsning, har MySpace blokeret for de ødelæggende links og renser desuden brugerprofilerne for henvisninger til phishing-sider.

MySpace ejes af Rupert Murdochs News Corp. og er en meget populær social netværkstjeneste med omkring 70 millioner registrerede brugere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S