Er Apple ligeglad med at være største miljøsvin?

ComputerViews: Greenpeace har kåret Apple til verdens største miljøsvin. Allerede for tre måneder siden gik organisationen hårdt til Apple, der alligevel ikke har forbedret sig. Er Apple mon ligeglad?

ComputerViews: Miljøorganisationen Greenpeace har i dag opdateret sin liste over elektronikbranchens største miljøsvin, og denne gang tilfalder den tvivlsomme ære Apple.

Som en af de eneste har selskabet ikke forbedret sig på ét eneste punkt, siden Greenpeace for første gang gjorde opmærksom på de (manglende) miljøhensyn i 14 af de vigtigste virksomheder i it- og elektronikindustrien.

I august var iPod-producenten fjerdesidst på listen, og hvor flere af de andre producenter har taget kritikken fra Greenpeace til sig og har strammet op på flere punkter, har Apple stået stille.

Og det har altså givet den lidet flatterende titel.

For at gøre ondt værre, er Apple endda blevet isoleret i bunden og er nu en klar nummer chok.

Amerikansk arrogance

Apple har indtil nu håndteret sagen med påfaldende tavshed og har ikke kastet sig ud i forklaringer og undskyldninger.

Selvom der kan argumenteres for, at tre måneder er kort tid, og det er fornuftigt ikke hovedkulds at kaste sig ud i nye miljøsatsninger uden at have tænkt det grundigt igennem, har Apples tavshed mest af alt givet et signal af en arrogant virksomhed.

Alligevel vil kritikken næppe ramme Apple der, hvor det gør allermest ondt. Økonomien.

Sagen er nemlig den, at virksomheden er i en situation, som de fleste andre pc-producenter misunder.

Modedyrerne sejrer

Apple har siden Macintosh-computerens lancering i 1984 opbygget en ekstrem loyal brugerskare, der har båret virksomheden igennem langt værre kriser.

Selv hård og vedvarende kritik fra en organisation som Greenpeace vil næppe rykke en tøddel ved mange Macbrugeres overbevisning, der, sat lidt på spidsen, hellere vil se jorden badet i flydende kviksølv end at begynde at bruge en Windows-pc.

Samtidig har iPod’en givet Apple kraftig vind i sejlene, og er i dag den medieafspiller på markedet, som man ønsker at blive set med.

Apple er blevet et stilikon og iMacs, MacBooks og iPods langes over disken i en fart, så forhandlerne kan have svært ved at følge med.

Greenpeacelisten nok skal skabe røre i de miljøbevidste kredse, men det vil ikke være første gang, at moden har vist sig stærkere end fornuften.

Miljøvenlige med tiden

Med tiden må man forvente, at Apple vil leve op til det miljøansvar, som man med rette kan forvente af en virksomhed af den størrelse og ry, men så længe producenten overholder den gældende lovgivning, ser vi nok ikke noget til projekter, der giver lidt positiv medieomtale.

Man kan så blot undre sig over, at blomsterbarnet Steve Jobs overhovedet har tilladt sit hjertebarn Apple at havne i den situation.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S