Saab sluger Mærsk Data Defence

Tidligere Mærsk Data Defence kommer fra 1. januar til at hedde Saab Danmark, og der sker ændringer i selskabets top.

Saab-Gruppen har fået nyt medlem i form af Mærsk Data Defence, og 1. januar sætter Troels Birkedal sig i direktørstolen og kan tilføje administrerende til sin titel.

Henrik Ekmann, der tidligere bestred posten, indtræder ved udgangen af 2006 i Saab Danmarks bestyrelse.

Selskabet vil organisatorisk være opdelt i fire områder: Naval, Air & Land, Communications og Civil Security, hvor Saab Danmark fortsat vil producere informationsløsninger til såkaldt forsvarsrelaterede formål.

Selskabet forventer, at kompetencer og produkter fra resten af Saab-organisationen skal være med til at styrke tidligere Mærsk Data Defences produkter og projekter.

Tidligere administrerende direktør Henrik H. Ekmann udtalte til Computerworld tilbage i maj, at både Saab og Mærsk Data Defence var stærke virksomheder inden for forsvars-it og kommunikationsløsninger og at synergien ville løfte virksomheden.

Et eksempel på en potentiel synergieffekt kan blive det danske Tetra-netværk.

Saab-gruppen står bag et landsdækkende Tetra-baseret radiosystem til beredskabet i Sverige og tidligere Mærsk Data Defence er en del af et konsortium, der er med i opløbet i det danske Tetra-udbud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job