Linus Torvalds: Ok med lukket kildekode i Linux

Linus Torvalds: Det er i orden at supplere Linux-kernen med driver-moduler i lukket kildekode.

Linux-opfinderen Linus Torvalds mener, at det er helt i orden, at indlemme drivere med lukket kildekode, hvilket eksempelvis sker i den næste distribution af Ubuntu.

Torvalds skriver i et indlæg på Linux-forummet LKML.org, at det er både dumt og kortsigtet at begrænse mulighederne for binære kernemoduler (binary kernel modules) i Linux.

Han begrunder det med, at driverne ikke er afledt af Linux og derfor ikke underlagt bestemmelserne i GPL-licensen.

Han tilføjer dog samtidig, at han vil bøje sig for en beslutning, der forbyder eller begrænser modulerne, men mener ikke dette vil ske - blandt andet på baggrund af, at Ubuntu allerede har bestemt sig for at benytte lukkede drivere.

Drivere er et problem

Mangel på drivere eller problemer med at skaffe de rigtige drivere forhindrer mange i at se Linux som et praktisk alternativ til Windows.

En af årsagerne er, at distributørerne ofte ikke vil levere produkter, der lever op til reglerne for åben kildekode. Grafikkortproducenten Nvidia insisterer eksempelvis på, at levere Linux-drivere i form af såkaldte binære kernemoduler.

Nvidia vil gerne give Linux-brugere adgang til funktionerne og firmaets teknologi, men kun som brugere og ikke som udviklere. Derfor vil virksomheden ikke distribuere sine drivere som åben kildekode.

For nogle Linux-entusiaster er det nærmest blasfemisk at ty til noget, der ikke er åben kode.

Andre ser ikke binære kernemoduler som et ideologisk spørgsmål, men mener, at det først og fremmest gælder om at løse et praktisk problem.

Ubuntu viser vejen

I november blev det kendt, at Linux-distributionen Ubuntu ønsker at indlemme drivere med lukket kildekode i den næste distribution.

På Linux-forummet LKML.org er meningerne om beslutningen dog delt.

Mens nogle - som Linus Thorvalds - synes, at det er en god ide, vil andre slet ikke høre tale om binære kernemoduler, mens andre igen foreslår et kompromis, hvor man bliver varslet om, at det er lukket kode man er ved at installere.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job