Microsoft har søgt patent på RSS-teknologier

Microsoft har ansøgt om to patenter, som omhandler teknologi, der blandt andet bruges til at organisere og læse de populære RSS-feeds.

Den amerikanske patent- og varemærkestyrelse har offentliggjort to patentansøgninger, der viser, at Microsoft har søgt patent på teknologi, der bruges til at læse RSS-feeds og til at gøre RSS-feeds læsbare for andre enheder og medier.

Patentansøgningerne blev indsendt 21. juni i 2005, bare tre dage før firmaet annoncerede, at Vista og Internet Explorer 7 understøttede RSS. Men da de fleste patent-ansøgninger ikke offentliggøres før halvandet år efter indsendelsen, kommer informationer først frem i lyset nu.

Hvis Microsoft får patentet, kan det i yderste konsekvens betyde, at der skal betales en afgift til firmaet for retten til at benytte teknologierne.

Angreb eller forsvar

Patentansøgningerne refererer til teknologi, der allerede benyttes i stor stil, og derfor vækker ansøgningerne debat og bekymring på flere blogs og websider.

Patentansøgningerne kan dog også være en forsvarsmekanisme fra Microsoft, for at ingen andre skal søge patenter, der vedrører de såkaldte feeds.

Derved kan firmaet nemlig komme eventuelle retssager om teknologien i forkøbet.

RSS benyttes typisk af nyhedstjenester, bloggere og podcastere til at gøre abonnenterne opmærksomme på nye informationer.

Internetbrugere kan i dag vælge mellem mange forskellige gratis applikationer til at benytte eller læse feeds.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect